Dnia 16 września AD 2023 (sobota) na Abrahamowie, w gminie Węgierska Górka, odbędzie się wydarzenie plenerowe projektu "Kurierzy z Żywiecczyzny na polsko - węgierskim szlaku". Odkrywamy nieco zapomniane karty naszej historii, które warto znać i dbać o pamięć o nich. Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w tym spotkaniu!

Program wydarzenia w dniu 16 września AD 2023:

Miejsce: Abrahamów - szczyt 857 m. n.p.m. w Beskidzie Żywieckim na pograniczu Żabnicy i Cięciny.

9.00 – zbiórka młodzieży przed grą terenową - Cięcina Górna nad pętlą autobusową - Aleja Zbójnicka – obiekt turystyczno-rekreacyjny Nadleśnictwa Węgierska Górka

9.30 – 10.00 – wymarsz grup

10.00 - 11.30 – gra terenowa na trasie Cięcina Górna - Abrahamów

12.00 – Abrahamów - Krzyż Partyzantów i Kurierów - przy Głównym Szlaku Beskidzkim

- Anioł Pański

- Powitanie

- Msza Święta polowa

13.00 – Odsłonięcie odnowionej Tablicy Pamięci

13.15 – Prezentacja Grup Rekonstrukcyjnych z Polski i Węgier oraz Krótkofalowców

Kaznodzieją ma być ks. Maciej Józefowicz, zaś oprawę muzyczną zapewnić kapela "Romanka", przewidziany jest także poczęstunek w postaci grochówki.

Ze względu na to, że wydarzenie odbędzie się w górach możliwe jest dojście następującymi szlakami:

Szlak czerwony na początku Żabnicy - Główny Szlak Beskidzki – ok. 1 h 30 minut

Szlak zielony w Cięcinie Górnej – powyżej Owczarni - ok. 1h 10 minut

Szlak zielony w Żabnicy Górnej – Skałka - ok. 1h 30 minut

Przedsięwzięcie „Kurierzy z Żywiecczyzny na polsko-węgierskim szlaku” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.

Organizatorem jest Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce. Głównymi partnerami wydarzenia: Gmina Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce Związku Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Rada Sołecka w Cięcinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Cięcinie, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy oraz Muzeum Czynu Zbrojnego.

Serdecznie zapraszamy do młodzieżowej gry terenowej uczniów szkół, dla których prowadzony był historyczny wykład na ten temat wraz z opiekunami, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką. Do zobaczenia na szlaku historycznych kurierów żywieckich, szczęść Boże! 

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2023.