- Szczegóły
Książka "Wiara i wierność. Wkład Żywiecczyzny w czyn niepodległościowy 1914-1918” to unikatowa pozycja, która jest efektem wspólnej pracy Marka Ciska, Mirosława Miodońskiego i Władysława Motyki. Oprócz bogato ilustrowanej części opisowej, zawiera 550 biogramów Legionistów z Żywiecczyzny – z terenu obecnego powiatu żywieckiego, części powiatu bielskiego (gminy Buczkowice, Szczyrk i Wilkowice) oraz części powiatu suskiego (Sucha Beskidzka i gmina Stryszawa). Wiek temu odpowiedzieli oni na zew wolności i ochotniczo wstąpili do Legionów Polskich.
- Szczegóły
Książka „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry” jest 8 publikacją Władysława Motyki, poświęconą tym razem Związkowi Podhalan i jego rozwojowi na obszarze góralszczyzny polskiej. Autor ukazuje liczne związki górali z Beskidów i Podhala oraz proces skupienia w Związku Podhalan wszystkich grup górali polskich. Mocną stroną książki są unikatowe fotografie, zwłaszcza z czasów II Rzeczypospolitej oraz mapy, ukazujące zasięg działania ZP, przygotowane specjalnie do tego wydawnictwa.
- Szczegóły
„Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny” to pierwsze wydawnictwo poświęcone najsłynniejszemu góralowi z Żywiecczyzny, Józefowi Szczotce z Milówki. Publikacja została wydana w 50-lecie śmierci tego niezwykłego człowieka.
Czytaj więcej: Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny
- Szczegóły
Śpiewnik karpacki jest pierwszą tego typu publikacją na polskim rynku wydawniczym.Zawiera ponad 360 pieśni z całego łuku Karpat, które zostały zapisane w 7 językach (rumuński, węgierski, rusiński, ukraiński, słowacki, czeski, polski) i podane w zapisie nutowym.
- Szczegóły
Popularny Śpiewnik, jedyne wydawnictwo, który pokazuje bogactwo pieśni całej góralszczyzny polskiej: górali śląskich, żywieckich, czadeckich, babiogórskich, kliszczackich, orawskich, zagórzańskich, podhalańskich, spiskich, pienińskich, łąckich i nadpopradzkich.
- Szczegóły
Przekrojowe opracowanie poświęcone dziejom i tradycji Pułków Strzelców Podhalańskich, elitarnych jednostek piechoty Wojska Polskiego okresu II Rzeczypospolitej.
Czytaj więcej: Za nasom ślebode, za Ojcyzne miłom. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim
Strona 1 z 2