W dniu 23 lipca AD 2023 do Milówki zawitał ks. dr Paweł Wróbel SDS, postulator procesu beatyfikacyjnego śp. Heleny Kmieć wraz z przedstawicielami Wolontariatu Misyjnego Salvator.

W homilii ks. Paweł przedstawił w skrócie życiorys śp. Helenki, świeckiej misjonarki, która ukończyła studia z zakresu technologii i inżynierii chemicznej na Politechnice Śląskiej, a następnie pracowała jako stewardesa. W wieku 26 lat odeszła do Pana, zadźgana nożem, na misji w Cochabamba, w Boliwii. Jej misja jednak nie dobiegła końca. W grudniu AD 2022 rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego, wraz z powołaniem postulatora przez ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego. Ks. Paweł podkreślił, że zgłaszając w podaniu dlaczego chce wyjechać na misję śp. Helenka stwierdziła: „Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli 5 razy D: „Dar darmo dany do dawania” i muszę się tym darem dzielić. Wszystkie umiejętności, które posiadam i zdolności, które nabywam, talenty, które rozwijam, nie mają służyć mi, ale służyć po to, bym mogła je wykorzystywać do pomocy innym. Największym darem jaki w Życiu mam jest to, że poznałam Boga i nie mogę zachować tego daru dla siebie, muszę to rozgłaszać. Jeśli mogę komuś pomóc, sprawić, że ktoś się uśmiechnie i że będzie szczęśliwszy, a może po prostu czegoś się nauczy, to chcę to zrobić. Do tej pory myślałam, że na misje jedzie się, żeby komuś pomóc, a w czasie ostatniego wyjazdu do Zambii zrozumiałam, że wyjazd przede wszystkim jest dla mnie, bo to ja dużo bardziej potrzebuję tego doświadczenia, tych osób wśród których będę niż oni mnie. Bóg daje mi szansę nauczenia się czegoś od tych ludzi, do których jadę. Pomoc też oczywiście jest ważna, jeśli tylko mogę, to bardzo chcę coś zrobić i podzielić się moim talentami w tym miejscu, w którym będę .” Przywołał także słowa założyciela Salwatorianów bł. Ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana: „Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata, nie wolno ci spocząć”. Zachęcił również do nabycia czegoś w trakcie kiermaszu misyjnego, z którego środki przeznaczone są na wyjazdy misyjne oraz prowadzenie procesu beatyfikacyjnego śp. Heleny Kmieć.

Przedstawiciele Wolontariatu Misyjnego Salwator zachęcali do zainteresowania się jego działalnością i wyjazdu na misję, można wyjechać m.in. na Węgry, do Rumunii, do Albanii, do Boliwii, na Filipiny czy do Zambii i nieść pomoc najbardziej potrzebującym, najczęściej dzieci i młodzieży. Szczegóły tutaj: https://wms.sds.pl/# .

Warto podkreślić, że śp. Helena, która była na misjach na Węgrzech, w Rumunii, w Zambii, czy następnie w Boliwii, była także zaangażowana w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie AD 2016. Już w tym tygodniu na to wydarzenia wyjadą młodzi z Parafii w Milówce, w grupie około 25 tysięcy rodaków, którzy również wybierają się do Lizbony, w Portugalii na ŚDM AD 2023. Życzmy sobie owocnego procesu beatyfikacyjnego i wyniesienia śp. Helenki na ołtarze, szczęść Boże!

Oto modlitwa, która może pomóc w tych przygotowaniach:

Miłosierny Boże! Dzięki Twemu miłosierdziu przybliżyło się do nas królestwo niebieskie. Wspominając piękne życie Helenki, prosimy, udziel jej odpuszczenia grzechów, aby uwolniona od wszystkich win cieszyła się z Tobą bez końca.

Przyjmij, Panie, naszą modlitwę. W pokorze prosimy, byś dał miejsce w niebie, błogosławiony pokój oraz blask Twego światła służebnicy Helenie, która zasnęła z nadzieją zmartwychwstania.

Także nam, którzy opłakujemy jej odejście, daj życiodajną nadzieję w naszych sercach. Niech będzie dla nas pociechą w cierpieniu, które stało się naszym udziałem.

Spraw, Panie, byśmy pełni ufności oczekiwali dnia, w którym wskrzesisz wszystkich zmarłych, byśmy wraz z Helenką i wszystkimi Ciebie miłującymi mogli stanąć przed Twoim obliczem. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen.

O wszelkich łaskach uzyskanych za Jej przyczyną można informować Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć: ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków, tel. 12 352 27 55, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Autor: Piotr W. Motyka, Milówka, AD 2023.

Źródło: Milówka Młodych, BTO, AD 2023.