W dniach 1 i 2 lipca AD 2023 odbyły się Dni Milówki. Pierwszego dnia na scenie amfiteatru zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Milówki oraz zespoły Samo Sedno, Livgardet oraz Diversity. Gwiazdą wieczoru był urodzony w Czechowicach - Dziedzicach, Jacek Stachursky, który dał energetyczny koncert. Nie zabrakło utworów takich jak: „Typ niepokorny czy „Zostańmy razem”. Nie jest przypadkiem jego obecność od około trzech dekad na polskiej scenie rozrywkowej. Następnie rozpoczęła się dyskoteka z Radiem Bielsko. Drugiego dnia wystąpili młodzi artyści z Gminy Milówka. Rozpoczęło się od występu Franciszka Bieńka i Antoniego Tomiczka. Następnie wystąpił Łukasz Gluza, znany z autorskich utworów „Odcinam się”, a także nowego „Jestem Twoim wrogiem”, a potem Joanna Motyka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz nauczycielka śpiewu w Szkole Muzyki Rozrywkowej w Żywcu, znana także z występów z parafialnym Chórem Męskim z Milówki. Następnie na scenie pojawił się zespół The Nut oraz zespół Dzień Dobry. Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki, którego hity mimo upływu lat, cały czas działają na publiczność. Nie zabrakło „Gdzie ten, który powie mi”, „Modliła się dziewczyna”, „Siebie dam po ślubie”, „W kinie, w Lublinie - kochaj mnie” czy „Za wielką wodą”. Oczywiście były także „Czerwone korale”, zaśpiewane wraz z jednym z uczestników publiczności, Karolem, który zgłosił się na ochotnika. Warto przy okazji podkreślić, że ten utwór powstał na podstawie melodii węgierskiego utworu „Lydiához” autorstwa Ferenca Sebő, warto go również przesłuchać. Uczestnikom oraz artystom dziękowali wójt Gminy Milówka Robert Piętka, który mimo ręki w temblaku, nie poddał się i aktywnie uczestniczył w gminnym wydarzeniu, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Grażyna Kąkol, dla której były to pierwsza organizacja Dni Milówki na stanowisku dyrektor, choć pojawił się także były dyrektor GOK Andrzej Maciejowski. W roli konferansjerki bardzo dobrze sprawdziła się ubrana w strój góralski i mówiąca gwarą żywiecką Dominika Sobel, udanie nawiązując kontakt z publiką. Bardzo ciekawym elementem tych Dni Milówki, oprócz gwiazd wieczoru, było zaprezentowanie się lokalnych talentów z terenu Gminy Milówka, których jak się okazało jest bardzo wiele i na bardzo dobrym poziomie artystycznym. Życzymy właściwego rozwoju twórczych karier, szczęść Boże!

Wydarzeniami towarzyszącymi były: Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, Wystawa malarstwa „Świat oczami Małgorzaty Zwardoń” oraz wystawa malarstwa Stanisława Szymuli, X Grand Prix Beskidów w Siatkówce Plażowej o Puchar Wójta Gminy Milówka i Dyrektora GOK, Classic Day - Rajd Pojazdów Zabytkowych, zwiedzanie Starej Kuźni Pawła Pryszcza w Milówce, dmuchane atrakcje dla dzieci oraz stoisko Komendy Powiatowej Policji w Żywcu. Dostępnych było także wielu stoisk gastronomicznych. Nad bezpieczeństwem czuwały Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Milówka, policjanci, ochraniarze oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Bielsko, Kronika Beskidzka, portal beskidzka24 oraz Beskid Live. Za fotografie odpowiadała także Karolina Hojny. Głównym sponsorem wydarzenia był Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, zaś pozostałymi sponsorami byli m.in.: Bank Spółdzielczy Karpatia, Mixpol, Arkom, Biuro Podatkowe Marlena i Piotr Biela, Żywiec Zdrój, Geosmart, Gospoda u Wandzi i Jędrusia, MTJ, Silesia, Hotel Milena, Folkstyl, Pensjonat Pod Baranią, Cukiernia Szarotka, AGD RTV Dom Wysyłkowy, Pensjonat U Kubiców, Lewiatana, Tycjan, Czech&Czech oraz Fundacja Górom.

Aura dopisała, dzięki temu z wydarzenia mogło skorzystać wielu mieszkańców Gminy Milówka oraz turystów. Organizatorzy oraz wielu uczestników oceniło imprezę jako bardzo udaną, przebiegającą w przyjacielskiej atmosferze. W jej czasie zaproszno na następne wydarzenie jakim będzie Święto Placka Ziemniaczanego w dniu 22 lipca. Mieszkańcom i turystom życzymy miłego czasu wakacji, z Bogiem!

Autor: Piotr W. Motyka, Milówka, RP 2023.

Źródło: Milówka Młodych, Milówka, RP 2023.