28 maja RP 2022 w Milówce odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 50 lat istnienia Zespołu Pieśni i Tańca "Wierchy" im. Józefa Szczotki, z Milówki. Z tej okazji zapraszamy do wywiadu z kierownik zespołu, panią Jadwigą Michalską.

Piotr Motyka: Co dla zespołu oznacza tak znaczący jubileusz 50 lat istnienia?
 
Jadwiga Michalska: Warto zaznaczyć, że przede wszystkim to dla nas wielkie wyzwanie jak i ogromna radość. Na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat, wszyscy widzimy jak silny duch trwa w zespole, że ciągle są osoby, którym zależy i które poświęcają swój prywatny czas na to, żeby wszystko szło jak należy i robią to z radością. To ludzie tworzą tą historię i dla każdego jubileusz jest wielkim wydarzeniem i co najmniej równie ważnym jak występy konkursowe.
 
Piotr Motyka: Jaki jest program uroczystości?
 
Jadwiga Michalska: Wydarzenie otworzy Msza Święta, która rozpocznie się o godzinie 15:00 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Milówce. Po jej zakończeniu, w stronę Amfiteatru nad Solą wyruszy uroczysty korowód. Na miejscu o godzinie 17:00 rozpocznie się koncert składający się z trzech elementów: części mieszczańskiej, dolańskiej i góralskiej. Po jego zakończeniu odbędzie się wręczenie podziękowań członkom i przyjaciołom zespołu, a następnie rozpocznie się biesiada góralska.
 
Piotr Motyka: Jakie zespół ma plany na przyszłość?
 
Jadwiga Michalska: Zawsze staramy się i będziemy się starać podnosić poprzeczkę. Najważniejszym wyzwaniem jest dla nas budowanie zainteresowania programem jaki prezentujemy na scenie. Gromadzone fundusze nie pozwalają na wszystko ale niewątpliwie będziemy nadal inwestować w siebie dla utrzymania tej 50-letniek tradycji, żeby niezmiennie móc się prezentować na występach, w tym festiwalach, również zagranicznych, jednak ogromną motywację przynoszą również lokalne imprezy, dlatego w jubileuszowym programie poza częścią góralską, która dała nam Złote Żywieckie Serce oraz Srebrną Ciupagę w Zakopanem, pojawi się część dolańska i mieszczańska.
 
Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad. Życzymy powodzenia w dalszej działalności i pięknych obchodów, szczęść Boże!
 
Wywiad oraz zdjęcie opublikowane za zgodą ZPiT Wierchy.
 
Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2022.