W dniu 11 kwietnia RP 2018 odbyło się spotkanie pod tytułem: "Rosja w czasach Putina 4.0". W rozmowie pogląd na temat aktualnej sytuacji w Rosji przedstawił profesor Andrei Illarionov, reprezentant Instytutu Katona, były główny doradca ekonomiczny Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Spotkanie zorganizowała polska posłanka Anna Fotyga, przedstawicielka ECR, (Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów).

Na początku spotkania Illarionov złożył kondolencje Polsce z okazji 8 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Podkreślił, że uważa że temat spotkania powinien brzmieć Rosja w czasach Putina 5.0. Podczas spotkania przedstawił następujące tezy dotyczące aktualnej sytuacji w Rosji. Podkreślił, że prezydent Putin nie ma zamiaru oddać władzy sam z siebie, a jego władza teraz nie jest autorytarna, ale pół-totalitarna. Rosyjska opozycja zasadniczo wyemigrowała, gdyż nie mogła zostać w kraju. Spodziewany jest również konfrontacyjny kurs z resztą świata. Do 2003 r., to jest do momentu wojny w Iraku, prezydent Putin głosił pogląd, że wprowadzi Rosję do NATO. Aktualnie należy podkreślić zaangażowanie religijne prezydenta Putina w Rosyjski Kościół Prawosławny, spowodowane przemianą oraz motywacjami osobistymi. Ościenne państwa są przeważnie prawosławne, więc możliwe, że są próby wpływu, by podporządkować je Patriarchatowi Moskwy i całej Rusi. W samej Rosji są jednak miliony muzułmanów, czy buddystów, czyli wewnętrznie prowadzona jest ryzykowna gra. Operację na Ukrainie, aneksję Krymu odradzali wszyscy doradcy, ze względów politycznych, ekonomicznych i finansowych. Decyzję tę podjął sam prezydent Putin, możliwe, że była motywowana religijnie. To co miało miejsce 18 marca tego roku nie można nazwać wyborami a przedstawieniem. Obecnie w Rosji następuje deinstytucjonalizacja urzędów państwowych oraz burzenie porządku prawnego. Kontrola nad medialną propagandą umożliwia jednak wieloletnie utrzymywanie się przy władzy. Od półtora roku występuje zdecydowany spadek urodzeń, niż demograficzny w Rosji, ze względu na obawę kobiet przed rodzeniem dzieci w czasie konfliktu państwa z Ukrainą oraz w Syrii. W latach od 1998 do 2008 r. można było zaobserwować rozwój gospodarczy, jednak od agresji na Gruzję w 2008 roku występuje stagnacja, która trwa do dziś. Dla przykładu w 2000 roku był 10% wzrost, a przez 10 lat od 2008 r. do 2018 r. 2% wzrost. Nastąpiło również obniżenie się ekonomicznych standardów życia o 15 % w porównaniu do ostatnich latach, osłabia się także pozycja rubla w ostatnim czasie. Oto opis sytuacji Rosji w dzisiejszym czasie przedstawiony przez profesora Andrei'a Illarionova.

Na zakończenie konferencji Anna Fotyga wyraziła opinię, że w końcu każdy reżim upadnie, życząc Rosjanom zmian, natomiast Andrei Illarionov nakreślił wizję Rosji respektującej inne narody, oraz respektowanej przez inne narody. To był wartościowy czas, pamiętajmy o Modlitwie za Rosję!

Autor: Piotr Motyka, Milówka Młodych, Bruksela, RP 2018.