10 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja pod tytułem: „W jaki sposób zapobiegać ustawianiu meczów piłkarskich?” Konferencji przewodniczyła Emma McClarkin, brytyjska przedstawicielka grupy ECR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) zaangażowana w projekt New FIFA Now. Seminarium angażowało przedstawicieli międzynarodowych ciał zarządzających w branży piłki nożnej, sektora bezpieczeństwa oraz instytucji europejskich. Spotkanie dotyczyło przeciwdziałaniu manipulacjom i korupcji w futbolu.

Konferansjerzy podkreślali, że zjawisko korupcji w piłce nożnej odbywa się na znaczną skalę, ze względu na to, że jest to jedna z największych branż na świecie. Proceder ten dotyczy właściwie wszystkich kontynentów i kilkudziesięciu państw. Przedstawiciel FIFA, Vincent Ven podkreślił, że uczciwość w futbolu wymaga globalnego planu współpracy państw i organizacji w celu wykrywania, monitorowania, zbierania informacji oraz ewentualnych śledztw i sankcji. Damian Collins, brytyjski poseł mówił, że w procederze ustawiania meczów występuje złożona sieć powiązań o podłożu kryminalnym. Nick Raudenski, przedstawiciel UEFA, stwierdził, że organizacja powinna pilnować zasad gry, być swoistym strażnikiem. Podkreślał również postawę piłkarzy, którzy informują o próbach przekupstwa. Mówił także, że liczy w tym zakresie na współpracę z PE. Ronan O`Laoire, przedstawiciel ONZ, przedstawił możliwość walki z korupcją, jakimi w tym temacie dysponuje UNODC (Biuro  Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości), w tym konwencję przeciw korupcji UNCAC. Sergio d`Orsi, przedstawiciel Europolu, mówił o spektakularnych akcjach na kilku kontynentach, z kilkuset podejrzanymi, przeprowadzanych we współpracy z Eurojust i Interpolem. W konferencji wziął również udział Szwajcar Ramon Vega, były piłkarz, zawodnik wielu czołowych klubów europejskich, między innymi Tottenhamu Hotspur czy Celticu Glasgow. Obecnie przedsiębiorca i adwokat sportowy, którego magazyn "Times" umieścił w dzisiętce piłkarzy, którym najlepiej udało się przejść z gry na boisku do zarządzania organizacją. Vega podkreślił, że korupcja w tej branży jest od lat, tylko, że teraz są nieporównywalnie inne pieniądze, wraz z tym jak rozwija się rynek w tej dziedzinie. Uznał, że sędziowie, którzy mają ogromną władzę na boisku powinni być należycie opłacani. Należy wpajać również od małego dzieciom, że sport opiera się na etyce, zasadach fair play oraz pracy zespołowej. Podkreślił, że futbol to dziecko, o które powinniśmy dbać. Podkreślano również potrzebę uregulowania pewnych kwestii dotyczących finansowania w futbolu odgórnie przez FIFA. W konferencji wziął także udział m.in. polski europoseł Bogdan Wenta, były trener drużyny piłkarzy ręcznych. Po konferencji odbył się koktajl, podczas którego kontynuowano rozmowy dotyczące przejrzystości w branży piłki nożnej i sportu.

To było wartościowe spotkanie, które wierzymy przyczyni się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorczości w ramach sportu, a szczególnie piłki nożnej, daj Panie Boże, amen!

Autor: Piotr Motyka, Milówka Młodych, Bruksela RP 2018.

Autorzy zdjęć: Uczestnicy spotkania, Bruksela RP 2018.