Drukuj
Kategoria: Wywiady

Dominik_Dadak.jpg

 

O tym, co przyciąga do góralszczyzny, rozwoju góralskich zainteresowań i o tym, co najlepsze w kulturze góralskiej mówi Dominik Dadak ze Zwardonia. To kolejny wywiad w ramach cyklu „Młode twarze góralszczyzny” przeprowadzony przez Piotra Motykę. Serdecznie zapraszamy!

 

Piotr Motyka: Co Cię przyciągnęło do góralszczyzny?

Dominik Dadak: Do góralszczyzny przyciągnął mnie mój starszy brat, który gra na heligonce i od tego się wszystko zaczęło. Spodobał mi się ten instrument oraz muzyka żywiecka. 

Piotr Motyka: W jaki sposób rozwijasz swoje góralskie zainteresowania?

Dominik Dadak:Moje zainteresowania góralskie zacząłem rozwijać w wieku 8 lat wtedy dołączyłem do ogniska Fundacji Braci Golec. Tam ukończyłem 1 i 2 stopień i dodatkowo korzystałem z prywatnych lekcji gry na heligonce. Należę też do zespołu góralskiego, który uczy i pokazuje jak w wyjątkowy sposób dbać i pielęgnować dawne tradycje.

Piotr Motyka: Co najbardziej lubisz w góralszczyźnie?

Dominik Dadak:Najbardziej w góralszczyźnie lubię muzykę, która ma swój charakter. Jest ona dla mnie bardzo ważna dlatego też odwiedzam starsze osoby i pytam jak te melodie się kiedyś grało. Startuje w różnych konkursach, które sprawiają mi radość i przy tym dobrą zabawę.

Piotr Motyka: Jakbyś zachęcił rówieśników do zainteresowania się kulturą góralską?

Dominik Dadak:Rówieśników zainteresował bym przez organizacje jakiś warsztatów związanych z kulturą góralską, na przykład z obrzędów góralskich, tańca, wyrobów regionalnych, uczenia się gwary. Z czego później można by było zorganizować konkurs z nagrodami oraz słodkościami.

Piotr Motyka: Według Ciebie, kto to jest góral żywiecki?

Dominik Dadak:Góral żywiecki to ktoś kto w pewnym sensie, reprezentuje sobą nasz region, pokazuje jakie stroje są u nas uznawane oraz jaka muzyka ludowa się stąd wywodzi. Pokazuje też naszą kulturę, która jest już od dziada pradziada i dalej się rozwija. Młode pokolenie dołącza do tej kultury i chce godnie reprezentować sobą folklor żywiecki.

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad i życzę powodzenia w rozwijaniu góralskiej pasji, szczęść Boże!

 

Zachęcamy również do przeczytania poprzednich wywiadów z serii Młode twarze góralszczyzny:

Maria Sikorska z Lalik: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/711-mlode-twarze-goralszczyzny-maria-sikorska-z-lalik

Andrzej Zeman z Ciśca: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/701-mlode-twarze-goralszczyzny-andrzej-zeman-z-cisca 

Dominika Sobel z Milówki: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/693-mlode-twarze-goralszczyzny-dominika-sobel-z-milowki
Kamil Wiercigroch z Rajczy: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/681-mlode-twarze-goralszczyzny-kamil-wiercigroch-z?fbclid=IwAR3SofTrjHjdepsx9F4sRUlxsN1_HSAMiEYt89tiNOSu98bnM9qSJ8LDNaM

 

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2023.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się to, co robimy? Wspieraj lokalne dziennikarstwo!

Przekaż darowiznę albo załóż stałe zlecenie na wsparcie naszej działalności statutowej.

Dane do przelewu:

Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, 34-360 Milówka, ul. Kasztanowa 1

50 8131 0005 0012 5455 2000 0010

Tytuł: Darowizna na cele statutowe