Drukuj
Kategoria: Wywiady

MS.jpg

O wychowaniu w tradycji góralskiej, znaczeniu kultury góralskiej w codzienności, o żywiole, który porywa młodych, cechach góralki żywieckiej oraz o tym, że góralszczyzna jest sprawą rodzinną mówi Maria Sikorska z Lalik, założycielka Kapeli „Grajki”. To kolejny wywiad z serii „Młode twarze góralszczyzny”, który przeprowadził Piotr Motyka. Zapraszamy!

Piotr Motyka: Jak wspominasz swoje pierwsze spotkanie z góralszczyzną?

Maria Sikorska: Pierwszego spotkania z góralszczyzną nie pamiętam, gdyż tak naprawdę od urodzenia miałam styczność z kulturą góralską. Już jako kilkuletnia dziewczynka uczęszczałam do zespołu Mała Jetelinka, gdzie uczyłam się tańców i piosenek z Beskidu Śląskiego. W wieku 7 lat zaczęłam naukę gry na skrzypcach, później na basie w Fundacji Braci Golec. Przez cały ten czas  poznawałam wielu wspaniałych, wartościowych ludzi. Z niektórymi zostały zawiązane przyjaźnie i trwają do dziś. Właśnie z tymi przyjaciółmi tworzę kapelę góralską „Grajki”.  Miałam również okazję współpracować z zespołami takimi jak: Spod Kikuli czy Spod Rachowca.

Piotr Motyka: Czym dla Ciebie jest kultura góralska?

Maria Sikorska: Kultura góralska jest dla mnie stylem życia. To nie tylko zamiłowanie do regionu w którym się wychowałam, do strojów, muzyki czy tradycji, ale także wiara w Boga, miłość do siebie i drugiego człowieka. Kultura góralska to również miłość do otaczającej przyrody. Dzięki temu, że mieszkam w malowniczej miejscowości Laliki, spektakularne krajobrazy i piękno natury mam na wyciągnięcie ręki.

Piotr Motyka: Czy to, co góralskie może podobać się młodemu pokoleniu?

Maria Sikorska: Parę lat temu powiedziałabym, że noszenie stroju lub należenie do zespołu niektórzy mogli uważać za obciach i wstyd. Jednak z czasem zauważam, że te ich przekonania zamieniają się w coś pozytywnego, z czym wielu młodych ludzi chce się dziś utożsamiać. Młodzi pragną uczyć się grać na różnych instrumentach, należeć do zespołów, kapel lub w jakimś stopniu chcą być związani z góralszczyzną. Pociąga ich ten żywioł, energia, że poprzez taniec lub śpiew mogą wyrażać siebie.

Piotr Motyka: Jakie cechy charakteryzują góralkę żywiecką?

Maria Sikorska: Góralkę żywiecką charakteryzuje nie tylko strój góralski czy region z którego pochodzi. Góralkę żywiecką charakteryzuje przede wszystkim piękny, zadbany warkocz i olśniewający uśmiech. Góralki z naszego regionu zachwycają mocnym, doniosłym głosem. Dość często są uparte, a zarazem mocno waleczne, jednak skromność i delikatność czyni je wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Oprócz tego potrafią zadbać o dom, rodzinę i  przy tym jeszcze znajdują czas na realizacje własnych pasji czy celów.

Piotr Motyka: Czy zamiłowanie do góralszczyzny jest rodzinne u Was?

Maria Sikorska: Oczywiście, że tak. Jesteśmy bardzo muzykalną rodziną. Zamiłowanie do góralszczyzny zaszczepiono nam od najmłodszych lat. Zaczęło się od wspólnego śpiewania majówek, uczęszczania do różnych zespołów, aż do stworzenia własnej rodzinnej kapeli, z którą mięliśmy okazję wystąpić na różnych konkursach, wydarzeniach kościelnych czy festynach. Pragnę podkreślić, że mam tylko cztery siostry i dwóch braci. I praktycznie każde moje rodzeństwo gra na instrumencie. Najmłodsza Tereska ma 4 latka i już kilkanaście razy miała okazję wystąpić na scenie. Często wspólne chwile umilamy sobie graniem i śpiewaniem góralskich piosenek. A stroje góralskie ubierane praktycznie na każde święto, stały się dla nas ubraniem. Dzięki temu możemy zaświadczyć, że jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy i gdzie się urodziliśmy.

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad i życzę powodzenia w propagowaniu kultury góralskiej Tobie, całej Rodzinie i Kapeli „Grajki”, szczęść Boże!

Zachęcamy również do przeczytania poprzednich wywiadów z serii Młode twarze góralszczyzny:

Andrzej Zeman z Ciśca: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/701-mlode-twarze-goralszczyzny-andrzej-zeman-z-cisca 

Dominika Sobel z Milówki: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/693-mlode-twarze-goralszczyzny-dominika-sobel-z-milowki

Kamil Wiercigroch z Rajczy: https://btomilowka.org/blogi/wywiady/681-mlode-twarze-goralszczyzny-kamil-wiercigroch-z?fbclid=IwAR3SofTrjHjdepsx9F4sRUlxsN1_HSAMiEYt89tiNOSu98bnM9qSJ8LDNaM

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2023.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się to, co robimy? Wspieraj lokalne dziennikarstwo!

Przekaż darowiznę albo załóż stałe zlecenie na wsparcie naszej działalności statutowej.

Dane do przelewu:

Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, 34-360 Milówka, ul. Kasztanowa 1

50 8131 0005 0012 5455 2000 0010

Tytuł: Darowizna na cele statutowe