25 stycznia 2015 roku odbyło się w Milówce spotkanie, na którym wspominano wybitnego działacza z Milówki Józefa Szczotkę. Spotkanie odbyło się w 50 rocznicę śmierci Józefa Szczotki.

Około godziny 11 z pod Domu Strażaka w kierunku kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wyruszyła grupa na czele z Władysławem Motyką, członkiem Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Stanisławem Lizakiem, prezesem Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, Tadeuszem Fiedorem z Kamesznicy i Zygmuntem Grzegorzekim z Milówki, którzy dumnie nieśli sztandar Związku Podhalan, a także małżeństwem Anny i Piotra Dziedziców z Ciśca oraz członkami Zespołu Pieśni i Tańca "Wierchy" im. Józefa Szczotki.

O 11.30 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Józefa Szczotki, którą śpiewem kolędowym okrasił zespół "Wierchy". Po Mszy Świętej, uczestnicy spotkania przemaszerowali z powrotem pod Dom Strażaka, gdzie około godziny 13 rozpoczęło się spotkanie. Na ten czas sala została specjalnie wystrojona i mogliśmy oglądać wystawę zorganizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. Można było zobaczyć wiele cennych fotografii ze zbiorów Ewy Kojro, która następnie wygłosiła pełną radości prelekcję na temat wybitnej postaci Józefa Szczotki. Wyrazy szacunku należą się Ewie Kojro za dążenie do tego, by spotkanie miało wyjątkowy, uroczysty charakter. Następnie wystąpił zespół "Wierchy", który w około pół godzinnym przedstawieniu pokazał na co go stać, świetnie prezentując "Wesele górali od Żywca" autorstwa Józefa Szczotki. Połączenie pieśni, tańca, godek, strojów to coś, z czego Wierchy są znane w całym świecie, gdzie łącząc się z imieniem Józefa Szczotki rozsławiają Milówkę. Ukłony należą się kierownik Teresie Drożdż, za świetne przygotowanie zespołu, a takża Annie Łagosz za przygotowanie scen tanecznych oraz Marcinowi Biegunowi za przygotowanie części muzycznej "Wesela".

Spotkania z Józefem Szczotką wspominali także, między innymi, Wiktoria Kasztelnik z Milówki, która jako jedna z pierwszych rozpoznała się na prezentowanych zdjęciach, gdy jako dziecko tańczyła w zespole, jeden z twórców zespołu "Wierchy", radny gminy Milówka Sławomir Salamon czy Tadeusz Trębacz, miłośnik kultury Ziemi Żywieckiej. W spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości, między innymi Nadleśniczy Lasów Państwowych w Ujsołach Józef Worek, były radny Sejmiku Województwa Śląskiego z Gilowic Marian Ormaniec czy Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, a także wielu dawnych uczniów oraz członków zespołów prowadzonych przez Józefa Szczotkę. Była to okazja, by wspomniać dawne czasy, a także obejrzeć dawne fotografie. Spotkanie ze swadą prowadził dyrektor GOK w Milówce Andrzej Maciejowski, który zgromadzonym przygrał, zaśpiewał i przypomniał godki Józefa Szczotki. W końcówce głos zabrał Władysław Motyka, który zapowiedział, że stowarzyszenie Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe przygotowuje książkę o Józefie Szczotce i zaprosił wszystkich zainteresowanych do współpracy w tym dziele upamiętniającym wybitnego Milówczanina, jakim był Józef Szczotka. Następnie spożyliśmy wspólny posiłek, smaczne placki ziemniaczane po węgiersku, za które serdecznie dziękujemy kucharkom, których nie było sześć i było co jeść. Za nagłośnienie spotkanie należą się podziękowania dla Daniela Góreckiego. Za organizację należy podziękować także Wójtowi Gminy Milówka Robertowi Piętce i Urzędowi Gminy Milówka, prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Milówce Józefowi Grzegorzkowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację spotkania.

To było miłe spotkanie, które ciągle pokazuje, jak mieszkańcy naszej gminy mogą i chcą jednoczyć się wokół dzieła stworzonego przez Józefa Szczotkę. Świętujmy dalej!

 

Autor: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka) RP 2015.

Autor zdjęć: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka)