Drukuj
Kategoria: Milówka

JSz.jpg

16 listopada RP 2017 mija 124. rocznica urodzin śp. Józefa Szczotki, wybitnego mieszkańca Milówki, zwanego "pierwszym góralem Żywiecczyzny". Jest to właściwy czas na to, by ponownie zastanowić sie nad swoistym geniuszem "Piewcy góralszczyzny". W książce o tym samym tytule Władysław Motyka dokładnie ukazał dzieje jednego z najwybitniejszych Milówczan.

Urodzony w 1893 r. Józef Szczotka z całą pewnością był "Człowiekiem Orkiestrą". Od dziecka wykazywał różnorodne talenty, miał dryg do tańca i śpiewu. W czasie I wojny światowej został legionistą, walcząc o Niepodległość Polski. Był nauczycielem, wychowawcą. Z czasem został kierownikiem szkoły. Jego nauki oraz wycieczki, zostały zapamiętane przez mnóstwo uczniów na całe Życie. Dzieci Go uwielbiały. Warto przytoczyć, czym jeszcze zajmowała się ta barwna Osobistość. To dzięki staraniom Józefa Szczotki powstał w Milówce Związek Strzelecki. Założył kółko rolnicze wraz z sekcją sadowniczo – pszczelarską. Zajął się również promocją Milówki na ogromną skalę. Był prekursorem rozwoju turystyki, prowadził akcję letniskową. Był założycielem Związku Podhalan oraz zespołu regionalnego. Dał Milówce oraz turystom mnóstwo pieśni, w tym tę najbardziej znaną, prawdziwy hymn "Pieśń o Milówce", z refrenem "Oj dana, pamiętaj słówka najpiękniejsza na świecie jest nasza Milówka". Uczestniczył w II wojnie światowej, w tym czasie był m.in. internowany na Węgrzech, gdzie założył teatr, który cieszył się ogromną popularnością wśród Polaków i Węgrów. Należy wspomnieć, że Józef Szczotka, był założycielem istniejącego do dnia dzisiejszego Chóru Milowskiego oraz kierownikiem Orkiestry Mandolinistów, zajmował się również działalność teatralną. Spiritus movens tych wszystkich działań był jeden Człowiek, który umiał zorganizować wokół tych przedsięwzięć oddanych współpracowników w dziele animacji życia codziennego, dzięki Nim Milówka rozkwitała. Zastanawiając się nad dziedzictwem, które zostawił po sobie Józef Szczotka pojawia się pytanie, jakie to ma znaczenie dla dzisiejszych Milówczan Anno Domini 2017? Z całą mocą należy odpowiedzieć, że Milówczanie powinni pamiętać o swoim znamienitym przodku, który jako pierwszy wyprowadził Milówkę i całą naszą tradycję na salony Krakowa czy Warszawy, ukazując to, co mamy najpiękniejsze, kulturę, śpiew, taniec. Różnorodność działań prowadzonych przez Józefa Szczotkę zdumiewa do dzisiaj, można by obdarować tymi talentami bez liku ludzi. Z całą pewnością nie zakopał swoich talentów. Józef Szczotka rozwinął tę miejscowość na niebywałą skalę. Z czasem znalazł sobie godnych następców, dziś w Braciach Golec i zespole Golec uOrkiestra oraz we wszystkich tych, którzy nie chcą by Milówka była przeciętna, ale by była najlepsza.

"Genius loci", czyli duch miejsca, jest to pojęcie, które ma na celu określenie jaka jest specyfika danego miejsca. Dziś należy zastanowić się również, jaki jest duch miejsca Milówka, Gminy Milówka? Czy jest to duch Józefa Szczotki? Duch Józefa Szczotki był duchem radości, dumy z bycia Milówczaninem, Góralem, Polakiem, autentycznego czerpania z naszego wielowiekowego dziedzictwa i przekładania tego na rozwój w teraźniejszości. Był to duch otwarcia, nie był to duch zamknięcia. Józefowi Szczotce zależało, żeby Milówka rozkwitła. W RP 2011 Związek Podhalan wraz z Rodziną śp. Józefa Szczotki i Milówczanami podjął inicjatywę upamiętnienie Jego dzieła tablicą widniejącą na Domu Katolickim. W RP 2015 nakładem Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego ukazała się książka Władysława Motyki "Józef Szczotka (1893-1965) Piewca góralszczyzny", która całościowo przedstawiła działalność jednego z najwybitniejszych Milówczan. Jakie przesłanie niesie natomiast Józef Szczotka dla Młodych? Otóż takie, by brać się do roboty, społecznej, politycznej, góralskiej, na Chwałę Bożą i pożytek Ludziom. Dziś szczególnie trzeba zastanawiać się jaki duch ma unosić się nad Milówką? Czy będzie to duch wolności Józefa Szczotki, czy duch zniewolenia? Warto by nad Milówką uniósł się duch Józefa Szczotki, a gdy to zrozumiemy, być może przybędzie zniczy na jego nagrobku w rocznicę urodzin (16 listopada), śmierci (20 stycznia) oraz Święto Wszystkich Świętych. Warto, by Milówczanie pamiętali o swoim wybitnym Gaździe. Oznaka tej pamięci będzie wyznaczać klarowną ścieżkę rozwoju naszej gminy. Cześć i chwała pamięci Józefa Szczotki!

Autor: Piotr Motyka, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Rada Sołecka Milówka, Milówka RP 2017.

Zachęcamy do nabycia książki "Beskidy i Tatry straż góralskiej watry" autorstwa Władysława Motyki, w które znajdują się wiadomości dotyczące Józefa Szczotki oraz działalności góralskiego ruchu regionalnego, Związku Podhalan w Beskidach i Tatrach. Szczegóły: http://btomilowka.org/wydawnictwo/143-beskidy-i-tatry.

Zamówienia można składać pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: 881 460 281.

Zapraszamy!