Drukuj
Kategoria: Milówka

00.JPG

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Z inicjatywy członka Rady Sołeckiej Piotra Motyki, pod Pomnikiem Walczących o Niepodległość w Milówce, o godzinie 17.30, mieszkańcy Milówki i Żywiecczyzny zgromadzili się, by uczcić Pamięć Męczeństwa Kresowian. Piotr Motyka wraz z Prezesem Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, Tadeuszem Fiedorem oraz Prezesem Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny Kazimierzem Tlałką złożyli wiązankę kwiatów z napisem: "Pamięci Męczeństwa Kresowian – Ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów". W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Motyka, Prezes Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego, członek Rady Sołeckiej Andrzej Kamiński, a także pochodzący z Kresów mieszkańcy Milówki i Żywca: Anna Kiełkowicz oraz Tomasz Tomczyk, którzy podzielili się historią dotyczącą Kresów, oraz morderstw dokonywanych na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Piotr Motyka mówił, że możemy sobie tylko wyobrazić, ile radości, gościnności i życzliwości mieli dla siebie i sąsiadów Polacy na wschodnich Kresach. Ile pobożności, kultu do Pana Jezusa i Matki Bożej. To wszystko trwało do momentu, gdy zostali wymordowani w niewyobrażalnie okrutny sposób przez ukraińskich nacjonalistów. Tylko dlatego, że byli Polakami. Są dziś męczennikami sprawy polskiej i można myśleć, że poszli prosto do Nieba. Musimy dziś o nich pamiętać, ponieważ to fundament naszego jestestwa narodowego. Jednocześnie nie można pozwolić na to, by na Ukrainie odradzał się kult oprawców Polaków, bo jest to zagrożenie dla państwa polskiego. Modlimy się o pokój na Ukrainie, jednak jeśli chcemy pojednania między naszymi narodami musi być ono oparte na Prawdzie, zgodnie z napisem znajdującym się na Pomniku: "I poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli (J8,32)". Innej możliwości nie ma i Ukraińcy muszą to zrozumieć. Następnie Motyka odczytał wiersz wybitnego polskiego poety chrześcijańsko – narodowego Kazimierza Węgrzyna "Wołyń – czarna wdowa" z tomika "Polski Chrystus". Zgromadzeni zmówili modlitwę w intencji Ofiar ludobójstwa na Kresach oraz odśpiewali "Boże coś Polskę". Uczestnicy wzięli również udział w Mszy Świętej w dzień św. Benedykta, Patrona Europy. W przyszłym roku będzie obchodzona 75 – rocznica rzezi wołyńskiej, będzie to okazja do zorganizowania znaczących obchodów dla upamiętnienia Pamięci Męczeństwa Kresowian. Wszystkim zgromadzonym serdecznie dziękujemy za obecność i pamięć o Ofiarach. Cześć Ich Pamięci!

 

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943–1945

Ziemie dawnych wschodnich województw Rzeczypospolitej szczególnie mocno zostały doświadczone w czasie II wojny światowej. Na tych terenach ścierały się dwa największe totalitaryzmy XX wieku: III Rzesza Niemiecka i komunistyczny Związek Sowiecki. Działania niemieckich i sowieckich okupantów stwarzały sprzyjające warunki do budzenia się nienawiści na tle narodowościowym i religijnym, a podejmowane próby osiągnięcia porozumienia przez przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego z ukraińskimi organizacjami nie przyniosły rezultatu.

W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum zbrodni, której dokonały na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej działające na tamtych terenach oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a także dywizja SS Galizien oraz inne ukraińskie formacje współpracujące z Niemcami. W wyniku popełnionego w latach 1943–1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. Wśród zamordowanych obok Polaków byli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar. Przypominając zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, nie można ani przemilczeć ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna. Te wszystkie tragiczne wydarzenia powinny być przywrócone pamięci współczesnych pokoleń.

Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej bestialsko zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej, oraz apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o uhonorowanie tych osób odznaczeniami państwowymi.

Dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 11 lipca – rocznicę apogeum zbrodni – Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia godnego pochówku wszystkim odnalezionym ofiarom, oddania należnej czci i szacunku niewinnie zamęczonym i pomordowanym, sporządzenia pełnych list ofiar. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje o kontynuację dzieła pojednania i dialogu, rozpoczętego przez przywódców politycznych i duchowych, wspieranie współpracy historyków, w tym rozszerzenie dostępu do archiwów państwowych, wzmocnienie współpracy władz Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w najważniejszych dla przyszłości obu narodów sprawach.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i wdzięczność Ukraińcom, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków, oraz apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o uhonorowanie tych osób odznaczeniami państwowymi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina również postawę znacznej części ludności ukraińskiej, która odmawiała udziału w napadach na Polaków.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa podziękowania Kresowianom i ich potomkom oraz ludziom dobrej woli, którzy od dziesiątków lat domagają się prawdy, kierując się mottem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z Ukrainą walczącą z zewnętrzną agresją o zachowanie integralności terytorialnej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że jedynie pełna prawda o historii jest najlepszą drogą do pojednania oraz wzajemnego wybaczenia. Jak mówił w 2001 roku we Lwowie św. Jan Paweł II „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy gotowi będą stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności”.

MARSZAŁEK SEJMU

Marek Kuchciński

(Źródło: sejm.gov.pl)

 

Autor: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Rada Sołecka w Milówce), Milówka RP 2017.

01.JPG 02.JPG 03.JPG

04.JPG 05.JPG 06.JPG

07.JPG 08.JPG 09.JPG

10.JPG 11.JPG 12.JPG

Autorzy zdjęć: Uczestnicy Uroczystości, Milówka RP 2017.