Od 29 grudnia 2014 roku do 2 stycznia 2015 roku w Pradze odbywało się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę Taizé. Był to kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Dane było mi uczestniczyć w poprzednich spotkaniach w Strasburgu, Rzymie i Berlinie, co zawsze było wyjątkowym przeżyciem. To samo można powiedzieć o Pradze.

Przybyłem do Pragi już 27 grudnia z grupą wolontariuszy (zdj.1). Zadaniem grupy pracy było przygotowanie spotkania pod przybycie około 30 tysięcy młodych ludzi z całej Europy i Świata, a następnie dbanie o to, by spotkanie przebiegało należycie (zdj.7). Spotkanie odbywało się na halach wystawowych w dzielnicy Letňany, a także w praskich kościołach, w tym w Katedrze św. Wita. Program spotkania był następujący: o 8.30 poranna modlitwa w parafii, następnie spotkania w grupach dzieleniowych, na których dyskutowane były proponowane tematy; o 13 modlitwa popołudniowa w kościołach Pragi, w tym także w parafii św. Idziego oo. Dominikanów (zdj.11,16), gdzie posługują nasi rodacy o. proboszcz Hieronim Kaczmarek OP i o. Błażej Matusiak OP. Następnie o godzinie 15 spotkania tematyczne, w tym na przykład spotkanie, w którym uczestniczyłem "Czy można jeszcze ufać polityce w dzisiejszych czasach?" (zdj.18). Od godziny 17.30 do 18.30 wydawane były posiłki. O 19 natomiast rozpoczynała się modlitwa wieczorna, po której następowała Adoracja Krzyża Świętego (zdj.2,3,4,5,6). Modlitwy połączone były ze śpiewami Taizé. Aranżacja miejsc modlitw w tym roku była wyjątkowa, gdyż za tło służyły obrazy autorstwa wybitnego czeskiego artysty Bohuslava Reyneka. Obecne były także ikony spotkań Taizé, między innymi: Krzyż Taizé (zdj.5) oraz Ikona Przyjaźni, czyli Chrystus i św. Menas (zdj.4). W wolnym czasie można było odwiedzić miasto, w tym także noworoczne jarmarki oraz spędzić czas ze znajomymi (zdj.8,9,10,11,17,19). Szczególnie chciałbym podziękować za ugoszczenie nas na parafii przy kościele św. Piotra i Pawła w Řeporyje. Atmosfera była naprawdę wspaniała, mogliśmy stworzyć wielką, międzynarodową i ekumeniczną rodzinę osób z Polski, Czech, Ukrainy, Słowenii, Litwy, Niemiec, Holandii i Tajwanu. Za organizację naszego pobytu dziękuję Janowi i Vojtechowi Čuba wraz z rodziną, Bóg zapłać! (zdj. 12,13,14,15,20,21,22).

To były naprawdę wyjątkowe dni. Był to czas, w którym można było poznać wielu ludzi z całego świata. Święto Narodów, które odbywało się w Sylwestra było pokazem różnych charaktersytycznych dla danych państw tańców, śpiewów i zabaw. Reprezentując Polskę przedstawiliśmy Poloneza, do utworu Wojciecha Kilara, który porwał całą salę, następnie spontaniczne odśpiewaliśmy Hymn Narodowy, a następnie wraz z choreografią zaprezentowaliśmy jaki jest "Święty uśmiechnięty" Arki Noego. Był to czas, który mogłem spędzić wraz z gronem moich serdecznych przyjaciół, z którymi przeżywaliśmy już wspólne i niezapomniane chwile w Rzymie i Strasburgu. Spotkania Taizé zawsze mają ekumeniczny charakter, podkreśla to w liście "Odnowić więzi solidarności", przeor Wspólnoty Taizé, brat Alois. Jest to droga, która ma na celu połączenie chrześcijaństwa w jedno, chcemy w tej drodze uczestniczyć. Dzięki Bogu i św. Krzysztofowi nasza podróż była szczęśliwa i już 2 stycznia byliśmy w Domu. Teraz naszym zadaniem jest niesienie Radości Ewangelii, obecnej zawsze na spotkaniach Taizé, do naszych środowisk i miejsc, z których przyjechaliśmy na to wyjątkowe spotkanie! Za całe spotkania dziękujemy Narodzonemu Panu Jezusowi Chrystusowi i Najświętszej Maryi Pannie!

Do zobaczenia w Taizé!

Autor: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe)Milówka RP 2015.

 

 

Autor zdjęć: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe)