Władysław Motyka: Józef Szczotka, 1893-1965. Piewca góralszczyzny. (Milówka 2015)

Publikacja o powyższym tytule to pozycja bardzo cenna dla Milówki, z której Józef Szczotka pochodził, w której żył, pracował i działał, także dla regionu żywieckiego i tradycyjnej kultury ludowej, którą badał, dokumentował i promował oraz dla całej góralszczyzny. Ma charakter biografii, ukazuje nietuzinkową postać żywieckiego regionalisty, folklorysty, nauczyciela, pedagoga, wychowawcy, żołnierza i legionisty. Także animatora życia kulturalnego w Milówce i na Żywiecczyźnie. Aktora, twórcę muzyki, widowisk teatralnych i folklorystycznych, mistrza słowa, gawędziarza, poetę, satyryka, człowieka obdarzonego wielkim poczuciem humoru.

 

Napisanie biografii człowieka tak znanego, cenionego i aktywnego w różnych dziedzinach życia nie jest sprawą prostą. Wymaga wielkiego wyczucia i taktu oraz umiejętności wyboru spośród bogactwa materiałów dokumentalnych i wspomnień. Zadanie to świetnie spełnił autor, również Milówczanin, Władysław Motyka. Z wykształcenia historyk, z doświadczenia publicysta, autor wielu książek o tematyce przede wszystkim regionalnej, z pasją działający w Związku Podhalan, organizacji zrzeszającej górali polskich. Czytając książkę mamy wrażenie, że doskonale czuł co pisze. W bardzo ciekawy sposób ukazał postać bohatera, jego osobowość i dokonania w kontekście historyczno – społeczno – kulturowym. Ciekawa narracja uzupełniona została wypowiedziami ludzi, których Józef Szczotka uczył, z którymi muzykował, występował, pracował, których zarażał radością i pasją życia. Treść ilustrowana fotografiami dokumentującymi jego działalność i życie, wzbogacona została przykładami twórczości muzycznej oraz utworami literackimi. Dołączona płyta, zawierająca archiwalne nagrania z lat 50. i 60. XX wieku, dodaje książce dodatkowej wartości. Pozwala nam usłyszeć bohatera jak opowiadał, śpiewał  i grał.

Publikacja o pięknej szacie graficznej, dedykowana Milówczanom, w ciekawy i atrakcyjny sposób prezentuje nam człowieka uważanego za wzorzec żywieckiego górala. Wydana została przez Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce prowadzone przez Władysława Motykę, przy wsparciu wielu sponsorów oraz dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                                                                                        Barbara Rosiek

Etnograf

Muzeum Miejskie w Żywcu