Jest nam bardzo miło przekazać, że założyciel naszego stowarzyszenia Władysław Motyka otrzymał nagrodę główną od organizatorów wydarzenia "Archipelag Polskości" z okazji gali wydarzenia w dniu 21 września AD 2024 w Teatrze Palladium w Warszawie.

Wyróżnienie wręczyli laureatowi, Artur Zawisza, wiceprezes stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność oraz Marek Skawiński, działacz regionalny. Artur Zawisza w laudacji podkreślił założenie przez Władysława Motykę Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce w RP 1992, działalność i bycie członkiem honorowym Związku Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II, bycie radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, autorstwo ponad dziesięciu książek o tematyce regionalnej. Wspomniał również o wyróżnieniach medalem "W obronie polskiej ziemi", laurem "Honorowego Podhalańczyka" oraz medalem za wieloletnią służbę, nazywając go "jednym z najlepszych z nas".

Marek Skawiński, współdziałający z laureatem od wielu lat stwierdził: "dla mnie to jest przykład człowieka, którego określiłbym mianem człowieka integralnego, to znaczy, spójna wizja świata, niezmienna od lat, przypuszczam, że ukształtowana w gotowej już postaci, ostatecznej, za nim te wszystkie działania, o których była mowa, się rozpoczęły, zanurzona w chrześcijaństwie". Podkreślił też, że owocem działalności Motyki jest regionalizm, tak jak go należy pojmować, czyli jako jedna z pereł, klejnotów, które tworzą polskość, zgodnie z Kartą Regionalizmu Polskiego z RP 1994, uchwaloną przez regionalne towarzystwa kultury, że celem wszystkich naszych działań jest Polska.

Władysław Motyka zabrał głos dziękując: "Piyknie dziynkuje, coście mnie tu dzisiok do Warsiawy napytali. Jo jes uokropnie wzrusony, tymi słowami, co tu wypedzieli moi przyjaciele od wielu roków, ale moze jako kapka prowdy w tym jest. (...) Mie sie wydaje, ze to do tyj piyknej inicjatywy jakom jes Archipelag Polskości, Ci wsyscy dzisiok nagrodzeni i wykładowcy, pasuje górolskie porzekadło "pospołu a wroz, a bedzie z tego rzoz", iskry lecom, iskry sie skrzom,kie pospołu sie bierymy do roboty. A po drodze momy juz pore potycek skroś tego co się tu wokół nos w Polsce dzieje. Straśnie zek jes rod, coście to docenili. Tak se myślem, że trzeba bedzie sie tu z jakom wiynksom góralskom gromadom brać, kie cekajm nos takie wielgie urocystości (...) Bóg wielki zapłoć! Jakby co, kieby co, kany co, abo co, to my som".

Archipelag Polskości to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność, którego prezesem jest pani Wioleta Kamińska. W tym roku miała miejsce trzecia edycja. W ramach spotkania tworzy się przestrzeń debaty publicznej, w której biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych: ogólnopolskich i lokalnych, oraz przedstawiciele instytucji, samorządowcy i politycy.

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, AD 2024.