W Dolnych Obdokovcach (wegierskie Alsóbodok) na Słowacji znajduje się wyjątkowe miejsce, a mianowicie Centrum Pielgrzymkowe Jánosa Esterházy'ego (Esterházy János Zarándokközpont). Miejscowość znajduje się obok Nitry, w kraju nitrzańskim. Przykładowo z południowej Polski, z Bielska – Białej podróż autem zajmuje około 3 i pół godziny. Warto się wybrać, gdyż opiekujący się tym miejscem z otwartymi ramionami wyczekują na Polaków!

Kim był Sługa Boży János Esterházy?

Urodzony 14 marca AD 1901 w miejscowości Nyitraújlak (obecnie Veľké Zálužie) Esterházy pochodził z arystokratycznej polsko – węgierskiej rodziny. Jego ojcem był János Esterházy, który odszedł do Domu Ojca, gdy dziecko miało 4 lata, a matką Elżbieta z Tarnowskich, która przekazała synowi wiarę, patriotyzm oraz ducha służby. Po I wojnie światowej, był liderem mniejszości węgierskiej na Słowacji oraz posłem do parlamentów w Pradze i Bratysławie. Z odwagą stawał w obronie praw Bożych i ludzkich. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, Polaków oraz pomagał najbardziej potrzebującym. Spotkał się za to z prześladowaniami od strony nazistów. W AD 1945, dla odmiany, został uwięziony przez komunistów i był przesłuchiwany na Łubiance. Został skazany na 10 lat łagrów i zachorował na gruźlicę. Komunistyczne władze Czechosłowacji skazały go na karę śmierci, która później została zamieniona na wyrok dożywocia. Wyczerpany chorobą, pozbawiony możliwości leczenia, odszedł do Pana dnia 8 marca AD 1957, w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Mírovie. Sakramentami opatrzył Go bł. Vasil Hopko, męczennik, grekokatolicki biskup Preszowa. Swoim życiem Esterházy dał świadectwo prawdzie i świętości, a Jego hasłem były słowa: "Naszym znakiem jest Krzyż!" ("A mi jelünk a Kereszt!").

Centrum Pielgrzymkowe Jánosa Esterházy'ego

Centrum powstało z inicjatywy Boldizsára Paulisza, Węgra mieszkającego w Alsóbodok, który wraz z rodziną przekazał swoją posiadłość na cele tego wspaniałego miejsca. W AD 2017 konsekracji Kaplicy pod wezwaniem Krzyża Świętego dokonał tu metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, w obecności biskupów ze Słowacji i Węgier. W jej dolnej części spoczęła urna z doczesnymi szczątkami Esterházy'ego. W drodzy do kaplicy znajduje się Droga Krzyżowa, a niżej mural poświęcony męczennikom Polski i Węgier, przed którym stoi mityczny Turul. Na terenie Centrum szczególnego kultu doznaje również bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan "Solidarności". Upamiętniony został także bohater walki z totalitaryzmami niemieckim i sowieckim, śp. rotmistrz Witold Pilecki. Z historią Jánosa Esterházy'ego można zapoznać się w muzeum poświęconym Jego dziełu życia. To wszystko sprawia, że to miejsce jest symbolem duchowego testamentu męczennika, któremu zależało na pojednaniu narodów Europy Środkowej i Wschodniej. W AD 2019 rozpoczął się proces beatyfikacyjny bohaterskiego Sługi Bożego i trwają modlitwy o wyniesienie Go do chwały ołtarzy. Co roku, z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli około daty 14 września, na terenie Centrum odbywają się uroczystości odpustowe, na które organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych. Jak ktoś nie odwiedził tego miejsca, a leżą mu na sercu sprawy Kościoła i pojednania ponad podziałami na naszym kontynencie, to naprawdę najwyższy czas tam zawitać. Niech motywują do tego słowa Esterházy'ego: „Opieramy się na fundamencie Chrystusowej Prawdy, chrześcijańskiej etyki, która nie uznaje różnic pomiędzy ludźmi, i według której synom każdego narodu przynależy jednakowo prawo do pełnowartościowego życia. Niczego bardziej wzniosłego, bardziej szlachetnego od tej Prawdy nie jest w stanie stworzyć nawet najbardziej wyrafinowany ludzki geniusz. Prawda Chrystusowa zawsze jest żywa i zwycięży!”. Przy okazji przedstawiamy również program nadchodzących obchodów w dniach 13-14 września AD 2024. Szczegóły na stronie organizatora Esterházy János Zarándokközpont (TUTAJ)Miłego pielgrzymowania, szczęść Panie Boże!

Autor: Piotr Motyka, BTO, AD 2024.

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, AD 2024.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podoba Ci się to, co robimy? Wspieraj lokalne dziennikarstwo!
Przekaż darowiznę albo załóż stałe zlecenie na wsparcie naszej działalności statutowej.
Dane do przelewu:
Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, 34-360 Milówka, ul. Kasztanowa 1
50 8131 0005 0012 5455 2000 0010
Tytuł: Darowizna na cele statutowe