W dniu 5 listopada RP 2022, w kościele parafialnym pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu, miała miejsce uroczystość upamiętnienia 50 rocznicy budowy kościoła „jednej doby”.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezji bielsko - żywieckiej, ks. Roman Pindel, w towarzystwie licznego grona koncelebransów. Biskup przypomniał przykłady budowania świątyń w warunkach opresyjnych na przestrzeni dziejów, jak również w warunkach totalitarnego systemu komunistycznego, jaki panował w Polsce. Wspomniał, że w tym roku i miesiącu mija także 40 rocznica konsekracji kościoła. Słowo do przybyłych skierował również proboszcz parafii w Ciścu, ks. Adam Bożek, który podkreślił rolę żywego Kościoła parafialnego, w którym działa wiele wspólnot angażujących parafian, a także podziękował organizatorom, przybyłym na uroczystość oraz budowniczym kościoła z księdzem prałatem Władysławem Nowobilskim, na czele, który odebrał tego dnia również „Złotą Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego”. W tym wyjątkowym jubileuszu wzięły udział władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych, przedsiębiorstw, mediów. Obecne były poczty sztandarowe i delegacja Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II Oddziału Górali Żywieckich w Milówce, z prezesem Tadeuszem Fiedorem na czele i licznie zgromadzonymi członkami oddziału z Ciśca.

Po Mszy Świętej goście przeszli do Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Ciścu, na następny punkt programu. Warto nadmienić, że wokół kościoła umieszczona została wystawa tematyczna „Kościół jednej doby” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Niech na dalszy czas rozwoju parafii w Ciścu, Pan Bóg błogosławi, a Matka Najświętsza i patron, św. Maksymilian wyprasza wszelkie łaski, Amen! Szczęść Boże!

Kontakt z redakcją: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2022.