W tym roku Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe obchodzi 30 lat! Miło nam przekazać informację, że przygotowaliśmy również uroczyste wydarzenie pod nazwą "Węgierskie ślady Józefa Szczotki, słynnego górala z Milówki", które odbedzie się 11 czerwca RP 2022, w sobotę, o godzinie 17.15 w Hotelu Tycjan w Milówce (woj. śląskie, pow. żywiecki), przy Placu Wolności 7.

W ramach projektu powstaje broszura dotycząca niezwykłej historii gazdy z Milówki, a także wielu innych naszych rodaków, którym w czasie pożogi II wojny światowej, Węgrzy podali pomocną dłoń, dając schronienie na ziemi węgierskiej. W ramach tego wydarzenia zapraszamy na prezentację dotyczącą tej historii, a także wyjątkowe koncerty i warsztaty taneczne tańca węgierskiego. W programie występ węgierskiej gwiazdy muzyki folk Laposa Julcsi és Zenekara, a także góralskiej Kapeli Tygiel oraz śpiewaka operowego Jacka Kotarby.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 881 460 281. Najlepiej do dnia 6 czerwca. Ten polsko - węgierski projekt jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko - Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

 

Program wydarzenia:

Milówka, 11 czerwca RP 2022:

 

17.00 - Dom Katolicki, ul. Jana Kazimierza 128 - złożenia kwiatów pod tablicą Józefa Szczotki.

17.15 - Hotel Tycjan, Plac Wolności 7 :

- powitanie Gości

- 30 lat działalności Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce 1992 - 2022

- przedsięwzięcie "Węgierskie ślady Józefa Szczotki, słynnego górala z Milówki" - prezentacja

- koncert muzyki węgierskiej Laposa Julcsi és Zenekara

- wystąpienia Gości

- poczęstunek

- węgiersko - polskie muzykowanie i tańce: Laposa Julcsi és Zenekara , Kapela Tygiel, Jacek Kotarba.

 

Serdecznie zapraszamy, szczęść Boże!

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2022.