Mimo szczególnych warunkach, z jakimi mamy do czynienia od paru dni, cieszę się, że dane mi było koordynować i doszedł do skutku wyjazd przedstawicieli świata kultury z Żywiecczyzny na Węgry, do Budapesztu i Mohacza. Wyjazd przygotowany był prawie pół roku, a ledwie dzień przed wyjazdem dowiedzieliśmy się o brutalnej agresji Rosji na niepodległą Ukrainę. Jak można się domyśleć, nasze myśli kierowały się ku temu, co dzieje się na Ukrainie, ale pomimo tego, udało się zrealizować zadania.
26 lutego RP 2022 odwiedziliśmy Mohacz, gdzie odbywa się legendarny festiwal Busójárás, który jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, nawiązaliśmy tam obiecujące kontakty. Następnego dnia w Domu Polskim w Budapeszcie odbyła się promocja naszego ukochanego regionu, pod nazwą „Żywiecczyzna - fascynująca kultura Górali z Beskidów”. Nasza prezentacja spotkała się z niezwykle miłym przyjęciem. Jako przedstawiciel Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II Oddziału Górali Żywieckich w Milówce, mówiłem o postaci śp. Józefa Szczotki, przytoczyłem też manifest śp. Władysława Orkana, posługując się książką mojego Taty, Władysława Motyki „Beskidy i Tatry - straż góralskiej watry”, a także wśród powstałej publiczności zaprezentowany został utwór „Wierni tradycji górale som”, autorstwa Łukasza Golca, który jest hymnem Związku Podhalan. Po programie, w czasie degustacji potraw regionalnych, wielu ludzi wspominało, jak to bywało w Milówce, bądź na Żywiecczyźnie i deklarowało, że z chęcią wybierze się do nas znowu, albo odwiedzi po raz pierwszy. Należy podkreślić, że wydarzenie poprzedzone zostało Mszą Świętą w intencji pokoju na Ukrainie i minutą ciszy pamięci ofiar.
Cieszę się, że dzięki wsparciu ludzi i instytucji mogliśmy pokazać Żywiecczyznę, z jak najpiękniejszej strony. Serdecznie dziękuję za współpracę w tym czasie Anecie Brasse, kierownik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, p. Mirosławowi Dziergasowi, dyrektorowi Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu, p. Andrzejowi Maciejowskiemu, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce oraz p. Lesławowi Werpachowskiemu, dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Są to ludzie od lat związani z naszą kulturą, góralską tradycją, dzięki czemu mogliśmy podzielić się ze uczestnikami wydarzeń, tym co najlepsze. Piękne podziękowania dla Katarzyny Janik oraz p. Zbigniewa Micherdzińskiego z Żywca, którzy przygotowali swoje dzieła malarstwa na szkle. Wiedząc jak obfite jest dziedzictwo wspólnych, polsko - węgierskich świętych, zaproponowałem na motyw przewodni właśnie taką wystawę, a nasi wspaniali artyści sprawili, że na szkle uwiecznieni zostali, takie postacie jak: św. Stefan, św. Emeryk, św. Władysław, św. Kinga, św. Jadwiga, bł. Jolanta, bł. Salomea, św. Elżbieta Węgierska, czy też Archanioł Gabriel. Przy okazji zaprezentowali również inne dzieła ze swoich świetnych kolekcji. Piękną oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz koncertu zapewniła kapela góralska „Grajki” z Lalik i Zwardonia, w składzie: Maria Sikorska, Karolina Żabnicki, Krzysztof Sikorski i Dominik Dadak, którym również serdecznie dziękuję. Podziękowanie należą się również wytrwałym kierowcom p. Tomaszowi i p. Józefowi, Bóg zapłać!
Był to też czas kontaktu z przedstawicielami Polonii Węgierskiej, współorganizatorami wydarzenia z Polskiego Ośrodka Kulturalno - Oświatowego, prezes Moniką Molnárné Sagun oraz wiceprezes Katarzyną Takácsné Kalińską, a także p. Ewą Nagy i p. Teresą Danką. Spotkaliśmy się również z dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, p. Joanną Urbańską, kierownik Wydziału Polityczno - Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie, p.Katarzyną Ratajczak - Sową, kierownikiem Wydziału ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie p. Andrzejem Kalinowskim, proboszczem Polskiej Parafii Personalnej, ks. Krzysztofem Grzelakiem SChr oraz Siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, s. Stanisławą i s. Weroniką, którym serdecznie dziękujemy za gościnność, Bóg zapłać!
Cieszę się, że w tym czasie możemy być razem i wspierać się. Dzięki Panu Bogu za udany wyjazd, polsko - węgierscy święci, wraz ze Sługą Bożym János’em Esterházy’m, kochanym przez Węgrów, Papieżem Polakiem św. Janem Pawłem II oraz św. Krzysztofem, mieli nas w opiece, gdyż wszędzie dotarliśmy bezpiecznie i szczęśliwie. Warto też wspomnieć o ogromnej pomocy, jaką w tej chwili, Węgrzy, a także Polacy na Węgrzech ofiarują uchodźcom z Ukrainy, których przybyło już około 150 tysięcy na Węgry. Biorąc pod uwagę proporcjonalnie liczbę ludności kraju jest to podobna ilość, jaką przyjęła Polska. Nie ma co wierzyć dezinformacji, która próbuje wmówić, że Polska i Węgry nie pomagają uchodźcom i Ukrainie, gdyż pomagają i to z ofiarnym sercem. Módlmy się o pokój u naszych sąsiadów, w naszych Ojczyznach i w świecie. Wierzmy, że sytuacja wkrótce się uspokoi i będziemy mogli dalej rozwijać więzi kulturalne i wspólnotowe, między Polską i Węgrami, które trwają już ponad 1000 lat oraz że dołączy do tego i suwerenna Ukraina, szczęść Boże!
Serdecznie dziękuję za udostępnienie zdjęć p. Barbarze Pál, Bóg zapłać!
Autorka zdjęć: Barbara Pál.
Autor: Piotr W. Motyka, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2022.