Warszawa. Zamek Królewski. 16 listopada RP 2021. Na uroczystej, dziewiątej już gali nagrody Strażnik Pamięci organizowanej przez tygodnik „Do Rzeczy” mnóstwo znamienitych gości, Redaktorzy naczelni, dziennikarze, przedstawiciele Prezydenta, Premiera, ministrowie, politycy, ambasadorzy, dyplomaci, szefowie spółek Skarbu Państwa, przedsiębiorcy, zasłużeni działacze społeczni. Na rozpoczęcie głos zabiera prowadzący Rafał Ziemkiewicz, który zaprasza na scenę Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego „Do Rzeczy”. Głos zabiera również dyrektor Zamku Królewskiego, Wojciech Fałkowski. List od prezydenta RP Andrzej Dudy, odczytuj zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik, od Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, minister Michał Dworczyk, natomiast od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, sekretarz stanu Jarosław Sellin. Nadchodzi wyczekiwany czas odznaczenia laureatów. Wręczenie nagrody w kategorii „Mecenas” poprzedza laudacja autorstwa redaktora Piotra Goćka, a nagrodę otrzymuje Poczta Polska S.A. Wyróżnienia w tej kategorii przypada Pawłowi Witaszkowi oraz Jarosławowi W. Laseckiemu. Redaktor Piotr Gabryel wygłasza laudację na cześć zdobywcy nagrody w kategorii „Instytucja”, którą wręcza wiceprezes zarządu PGNiG, Arkadiusz Sekściński, a trafia w ręce Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka. Wyróżnione zostają Fundacja Wolność i Demokracja oraz Fundacja „Ułani Króla Jana”. Marek Jurek w laudacji przedstawia laureata w kategorii „Twórca”, któremu nagrodę wręcza prezes zarządu HM Inwest S.A., Piotr Hofman, a zostaje nim ks. Prof. Waldemar Chrostowski. Wyróżnienia przyjmują dr Jacek Bartosiak oraz Piotr Dmitrowicz. Chwilę po tym, na scenę wychodzi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz szef portalu DoRzeczy.pl, redaktor Karol Gac i wtem rozbrzmiewa laudacja :

„ (...) Dla nas promowanie polskości to powód do dumy. Myślę, że podobnie jest w przypadku tegorocznego laureata nagrody specjalnej „Strażnika Pamięci”. To człowiek niezwykły, który łączy w sobie miłość do gór, przywiązanie do tradycji, pasję, ale i zdolności organizacyjne. To człowiek, który nade wszystko ukochał swoją małą ojczyznę – Żywiecczyznę, zaś propagowaniu góralszczyzny i tradycji ziem górskich poświęcił swoje życie. Jak sam o sobie mówi, jest "Bożym szaleńcem". Gdyby nie on, to – mówię to z przekonaniem graniczącym z pewnością – nie byłoby Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce, a Związek Podhalan nie działałby tak prężnie. Nie powstałyby też książki, w których przekazuje to, co jest najważniejsze dla zachowania tradycji wśród górali, dla których jej kultywowanie to część codziennego życia. W jednym z wywiadów powiedział, że "górale mają to do siebie, że są otwarci i zdolni do wielkich wyzwań". Sądzę, że dotychczasowe życie tegorocznego laureata jest tego najlepszym potwierdzeniem. Szanowni Państwo! Mam zaszczyt, ale i przyjemność ogłosić, że tegoroczną Nagrodę Specjalną Strażnika Pamięci otrzymuje pan Władysław Motyka za działalność na rzecz zachowania tradycji wśród górali i kultywowanie tradycji góralskich w Polsce.” (pełna treść laudacji: https://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/227101/karol-gac-dla-nas-promowanie-polskosci-to-powod-do-dumy.html).

Moment prawdziwej radości i szczerego wzruszenia. Kilkudziesięcioletnia działalność na rzecz rodnej beskidzkiej ziemi zostaje doceniona na salonach Warszawy, a nawet w samej Sali Wielkiej. Szczęśliwy laureat mówi zza mównicy:

„Uostomili, drodzy Państwo! Co tu pedzieć, po górolsku trzeba jasno i krótko: jest to dlo mnie, nale i dlo wsytkich góroli polskich wielki hónor, ze tu, w tym historycnym miejscu, ka przed wojną górole stanowili straz przybocną Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, być tak uhonorowanym. Górole godają: „nie rób nic, ni ma nic”. Jest cosi takiego u nos góroli, co roboty sie nie bojemy, jak som casy trudne, tys dajemy se rade. I tak nawiązując do tej kwili, tego wielkigo wydarzenia, musem pedzieć: byłby to wielgi grzych zaniechania, kieby my nie cytali Tygodnika „Do Rzecy” i „Historii Do Rzecy”. (oklaski) Bo to idzie o to, coby ten świat lepiej rozumieć, a kie momy tyn syroki pogląd na sprawe, to wiymy co robić, coby sie nie dać. I Bóg wom wielgi zapłać za to wyróźnienie. A Redakcji, Ponu Redaktorowi wsytkiego dobrego w tej robocie dlo Polski, Bóg zapłoć.” (całość gali oraz wręczenie nagrody Władysławowi Motyce, od momentu 56:11 do 1:01:44, https://www.youtube.com/watch?v=3Gp05RZaTvY ) .

Następnie jeszcze po laudacji dyrektora Instytutu Współpracy Polsko - Węgierskiej im. Wacława Felczaka, Macieja Szymanowskiego, nagrodę specjalną „Strażnik wartości - Custos Virtutum” otrzymuje Węgier, Ákos Engelmayer. Wspaniałą oprawę muzyczną gali zapewnia kapela góralska Sebastiana Słodyczki z Zakopanego oraz Aleksandra Gintrowska, która wykonuje przy akompaniamencie, utwory maestro śp. Przemysław Gintrowskiego. Taki był przebieg tego wyjątkowego wydarzenia!

Warto podkreślić, że organizator gali tygodnik „Do Rzeczy” jest jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce. Tygodnik odnotowuje wzrosty sprzedaży, a liczba realnych użytkowników portalu DoRzeczy.pl wynosi ponad 2,5 miliona.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, Zamek Królewski oraz Fundacja Strażnika Pamięci. Partnerami natomiast: PKN ORLEN, PZU, PGNiG, PKO BP i KGHM, HM Inwest, Huawei, Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Telewizja Polska oraz PMPG Polskie Media.

Władysław Motyka to autor 9 książek o tematyce regionalnej: „Tam trza kwitnoć, ka sie rośnie. Podhalański ruch regionalny na Żywiecczyźnie”, „Tu był Piotr. Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami”, „Śpiewnik górali polskich”, „Góralski chodnicek Jegomościa Władysława Zązla”, „Za nasom ślebode, za Ojcyzne miłom. Tradycje górskie i góralskie w Wojsku Polskim”, „Śpiewnik karpacki”, „Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny”, „Beskidy i Tatry. Straż góralskiej watry”, „Wiara i wierność. Wkład Żywiecczyzny w czyn niepodległościowy 1914-1918”. Jest również honorowym członkiem Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II, a także honorowym prezesem Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce oraz założycielem, mającego prawie trzydzieści lat, Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego. W 2020 roku był inicjatorem wyznaczenia Szlaku Dywizji Górskiej im. Generała Andrzeja Galicy. W bieżącym tylko roku 2021 Motyka jest jednym z głównych koordynatorów Roku Górali w Województwie Śląskim. Był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem głośnego koncertu „Górale patriotycznie”, wykonanego na zakończenie 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, współorganizatorem jubileuszu 95-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie w Milówce, organizatorem XIII Rekolekcji Góralskich w Żywcu. W tym czasie jest też pomysłodawcą i jednym z autorów książki „Halny nad hałdami. Mieszkańcy powiatów ziem górskich z pomocą dla Powstańców Śląskich”. Publikacja ukaże się na zwieńczenie Roku Górali w Województwie Śląskim.

Nagroda "Strażnik Pamięci" tygodnik „Do Rzeczy” honoruje ludzi i instytucje, które działają na rzecz kultywowania polskiej historii i tradycji. "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”, te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego od pierwszej edycji przyświecają jury przyznającemu nagrodę. Jak mówi redaktor naczelny Paweł Lisicki: „To nie jest zwyczajny konkurs, jakich wiele w redakcjach: na najlepszą płytę, najlepszy film czy romansidło najbardziej wyciskające łzy z oczu. Przyznając statuetki Strażnika Pamięci, redakcja tygodnika „Do Rzeczy” chce uhonorować ludzi, którzy w sposób szczególny, często wbrew obowiązującym trendom, poprawności politycznej i otoczeniu, dokładają starań, by kultywować i promować polską historię. Upowszechnianie pamięci o polskiej historii jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości tygodnika „Do Rzeczy”. Stąd pomysł nagrody, która jest wyróżnieniem dla osób funkcjonujących w różnych kategoriach i branżach: od twórców, którzy promują polską historię, przez organizacje społeczne działające na tym polu, do instytucji wspierających taką aktywność finansowo.” W poprzednich edycjach laureatami nagrody Strażnik Pamięci w kategorii Twórca byli m.in. znakomity historyk prof. Wojciech Roszkowski, wybitny poeta Jarosław Marek Rymkiewicz oraz twórcy serialu „Czas honoru”. W kategorii Instytucja triumfowali m.in. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu oraz Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W kategorii Mecenas w poprzednich latach najwyższe laury zdobyli m.in. prezes PGE Wojciech Dąbrowski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Bank Zachodni WBK.

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe/DoRzeczy.pl, Milówka/Warszawa, RP 2021.