Drukuj
Kategoria: Aktualności
NIKiDW.jpg
Było to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń obchodzonego w roku 2021 Roku Górali w Województwie Śląskim. Włączenie się Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w jego realizację ubogaciło bardzo to niecodzienne świętowanie, w którym święto Matki Bożej Wniebowziętej, w kulturze ludowej zwane „na Matkę Boską Zielną”, splotło się ze świętem Wojska Polskiego i jubileuszem 95-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie.
Milówka, będąca od dawna jednym z wiodących gniazd góralszczyzny w całych Karpatach polskich ukazała licznym gościom bogactwo i trwałość tej tradycji, o której jeden z gości tego wydarzenia napisał, że „siła prostoty i mądrość ludowa to sól naszej ziemi”. Toteż liczni goście, którzy przez całą niedzielę pojawiali się w malowniczym Amfiteatrze nad Sołą mogli otrzeć się o namiastkę dawnych zwyczajów i zajęć górali, ich prac domowych, gospodarskich i pasterskich, które są podwaliną gospodarowania i żywobycia w górach, prezentowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Milówki i Prusowa. Kosor pasterski, młodzi juhasi z owcami i kozami, gospodyni prezentująca zajęcia na hali i produkcję serów wołoskich, były wielką atrakcją dla gości. Degustacje serów, bryndzy i buncu, a także oryginalnych potraw regionalnych - prażuchów, „szarpanych” placków i swojskich ciast z nadzieniem owoców leśnych, oferowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Milówki i Kamesznicy, mogły zadowolić najbardziej wybredne podniebienia. To z kolei bardzo usposabiało uczestników odpustu do wsłuchiwania się potem w prezentacje artystyczne, o których szerzej będzie w przygotowywanym obszernym materiale słownym i ilustracyjnym.
Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce serdecznie dziękuje Narodowemu Instytutowi Kultury i Dziedzictwa Wsi za włączenie się jako Współorganizator w realizację tego wyjątkowego wydarzenia.
01_1.jpg 01_2.jpg 01_3.jpg

01_4.jpg 01_5.jpg 01_6.jpg

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2021.