Drukuj
Kategoria: Aktualności

List_otwarty_.png

 

15 lutego RP 2021 będziemy obchodzić 30 rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, zrzeszenia obejmującego Polskę, Węgry, Czechy i Słowację. Z tej okazji prezes Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego p.Anna Motyka skierowała do prezesa zarządu TVP S.A. p.Jacka Kurskiego list otwarty ws. planów utworzenia telewizji środkowoeuropejskiej. 14 lutego obchodzimy wspomnienie św. Cyryla i św. Metodego, ustanowionych przez św. Jana Pawła II, patronami Europy, to Święci szczególnie związani z Europą Środkową. Publikujemy treść listu:

 

Sz.P. Jacek Kurski

Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

 

Szanowny Panie Prezesie,

 

15 lutego RP 2021 mija 30 rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, zrzeszenia państw tworzonego dziś przez Czechy, Polskę, Słowację i Węgry. Z tej okazji chcielibyśmy zwrócić się z zapytaniem o aktualny stan projektu utworzenia wspólnego, anglojęzycznego, środkowoeuropejskiego kanału telewizyjnego informującego o wydarzeniach w naszym regionie. Czy w dalszym ciągu planowane jest uruchomienie tej telewizji?

 

Jakiś czas temu w mediach mogliśmy się dowiedzieć, że planowane jest uruchomienie kanału informacyjnego Poland24 lub V4 TV, który miał być wspólną inicjatywą mediów państw tworzących Grupę Wyszehradzką. Szczególne zainteresowanie tym tematem wyrażał nadawca publiczny z Węgier. Jednocześnie mogliśmy spotkać się z opiniami, że w zamyśle telewizja, z czasem, mogłaby stać się kanałem informacyjnym dla całego regionu Europy Środkowej. Dziś naturalnie byłaby skutecznym medium, urzeczywistniającym idee współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Pomysł telewizji środkowoeuropejskiej, z całą pewnością byłby strzałem w dziesiątkę. Nasz region Europy, który przez lata był marginalizowany, któremu na dekady odebrano prawo własnego głosu, ma dziś unikalną okazję przedstawienia siebie światowemu odbiorcy. Chodzi tu oczywiście nie tylko o bieżące aktualności i wiadomości, ale także o rzetelną informację dotyczącą historii, społeczeństwa, polityki, gospodarki, turystyki, kultury czy rozrywki. Taki kanał byłby także najlepszym sposobem na zbliżenie i wzajemne poznawanie się oraz zrozumienie się społeczeństw Europy Środkowej. Promocja regionu za pośrednictwem takiego medium byłaby również skutecznym sposobem na przyciągnięcie inwestorów i wspierania inwestycji w tym obszarze. Jak atrakcyjną i ciekawą formę może przybierać taka współpraca doskonale pokazał programu „Wirtuozi V4+”, przedstawiający utalentowanych muzyków z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Serbii. W tym miejscu chcielibyśmy także zaapelować, o to by również w ramach obecnych, polskojęzycznych kanałów mediów publicznych w Polsce, jak najczęściej pojawiały się programy związane tematycznie z różnorodnymi aspektami życia naszych środkowoeuropejskich partnerów.

 

Zdajemy sobie sprawę, że wspólna telewizja Europy Środkowej to ogromne i pionierskie przedsięwzięcie. Wielu przedstawicieli naszego regionu patrzy jednak na Polskę jako regionalnego lidera, który będzie wyznaczać kierunki działania. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, a także czas pandemii, który ukazał jak wyjątkowe znaczenie ma bezpieczeństwo informacyjne, także w odniesieniu do kontaktów z państwami sojuszniczymi, telewizja środkowoeuropejska mogłaby mieć również wymiar strategiczny dla całego obszaru. Wierzymy, że to odpowiedni czas na ten pomysł i polska telewizja publiczna dołoży wszelkich starań do realizacji tego projektu.

 

Z poważaniem,

Anna Motyka,

Prezes Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego

 

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2021.