Gdy rok temu hucznie obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i Polaków, ulice Żywiecczyzny i okolic przemierzał wyjątkowy bus, można było na nim zobaczyć m.in. mapę Polski międzywojennej, flagę i godło, legiony i marszałka Józefa Piłsudskiego. Zapraszamy do wywiadu z właścicielem busa, autorem pomysłu panem Maciejem Fiedorem, a także do obejrzenie galerii zdjęć. Jak to się mówi, takie rzeczy tylko u nas!
 
Piotr Motyka: Co skłoniło Pana do przygotowania takiej szczególnej formy uczczenia Niepodległości Polski?
 
Maciej Fiedor: Pomysł na taką formę uczczenia stulecia Niepodległości pojawił się w mojej głowie nagle. Początkowo ostrożnie wypowiedziałem go na głos. A później coraz bardziej poważnie zacząłem obmyślać co miałoby się znaleźć na tym „obrazie”. Nigdy nie nazywam tego reklamą, to nie jest reklama, to taki malutki symbol pamięci. Kiedy miałem już w głowie plan tego co chciałbym, aby znalazło się na samochodzie, zwróciłem się z prośbą o pomoc do mojego kolegi Tomka Janoty, właściciela firmy zajmującej się reklamą. Omówiliśmy projekt, Tomasz dokonał wizualizacji mojej „wizji” i … poszło. Pomysł się spodobał, więc Tomek, nie tylko podjął się jego realizacji, ale też postanowił zrobić to tak naprawdę w cenie poniesionych kosztów. Wspólnie okleiliśmy samochód i wtedy już tylko pozostało ruszyć w drogę.
 
PM: Z jakimi reakcjami Pan się spotyka?
 
MF: Wyłącznie pozytywne. Kciuki uniesione w górę, to najczęstszy przejaw aprobaty. Najbardziej znamienna i wzruszająca była reakcja wujka Antoniego Brzeskiego, starszego Pana, żołnierza AK, łącznika, kuriera, który widząc oklejony samochód zamilkł i łzy potoczyły się mu po policzkach. Uściskał mnie serdecznie naprawdę wzruszony.
 
PM: Czy planuje Pan inne wizualizacje na aucie w tematyce niepodległościowej?
 
MF: Jest w mojej głowie plan, aby uczcić walkę o Węgierską Górkę – Westerplatte Południa, z września 1939 roku. Chciałem zrobić to już latem tego roku i zdążyć na okrągłe obchody, ale niestety nie udało się. Myślę, że uda się za rok.
 
PM: Jakie znaczenie ma dla Pana Niepodległość, także w kontekście dzisiejszych czasów?
 
MF: Niepodległość to suwerenność, wolność. Szanuję tych, którzy walczyli, ginęli, tworzyli wolną Polskę. Pamiętajmy o nich. Pielęgnujmy Polskość, pamiętajmy o przeszłości i myślmy o przyszłości. Niepodległa Polska to nasze miejsce na ziemi.
 
Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Fiedorowi wraz z żoną Alicją, za współpracę w przygotowaniu materiału, życząc powodzenia w dalszym krzewieniu polskiej myśli niepodległościowej w oryginalny sposób.

Autorzy: Piotr Motyka, Anna Motyka, Maciej Fiedor, Alicja Fiedor; Milówka Młodych, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe; Milówka, Węgierska Górka, RP 2019.