Drukuj
Kategoria: Aktualności

00.JPG

27 listopada RP 2018, o godzinie 17.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się premiera książki „Wiara i Wierność. Wkład Żywiecczyzny w czyn niepodległościowy 2014-2018” autorstwa Marka Ciska, Mirosława Miodońskiego i Władysława Motyki. W tym wyjątkowym spotkaniu wzięli udział wszyscy trzej autorzy, a wydarzenie honorowym patronatem objął Starosta Powiatu Żywieckiego Andrzej Kalata.

Na wstępie dr Przemysław Dyrlaga podkreślił, że jest to najcenniejsze w roku stulecia świadectwo o ludziach z Żywiecczyzny, którzy czynem zapisali swój wkład w odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Marek Cisek, wskazując na znajdującą się w auli im. Stanisława Pyjasa wystawę „Ojcowie Niepodległości”, stwierdził, że prezentowana jest książka o Synach Niepodległości, których ogromna Miłość do Ojczyzny, patriotyzm i heroizm zawstydza nas dzisiejszych, zanurzonych w materializm. To byli bezinteresowni ludzie, dla których najważniejsze były niepodległość i wolność Polski. Mirosław Miodoński przypomniał, że to uczniowie tego liceum, dawnej Szkoły Realnej, ruszali w sierpniu 1914 r. do Legionów, a w listopadzie 1918 r. rozbrajali Austriaków. Władysław Motyka podkreślił, że książka zawiera wyjątkowy zbiór 554 biogramów legionistów z Żywiecczyzny, jeden z najbardziej reprezentatywnych dla publikacji regionalnej w skali ogólnopolskiej. Głos podczas spotkania zabrali również: Jan Janik, nauczyciel historii, Zbigniew Hólbój, były dyrektor I LO, Józef Stec, autor książki „Udział mieszkańców Buczkowic w Legionach Polskich”, Grzegorz Szafrański, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Jacek Biłko, dyrektor I LO w Żywcu, Andrzej Widzyk, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu, Aleksandra Bury, polonistka, wieloletnia wicedyrektor I LO w Żywcu oraz Tadeusz Pal, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego. Wśród obecnych byli także m.in. Anna Motyka, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce, Alicja Flame – Reinhard, córka legendarnego przywódcy podziemia niepodległościowego Henryka Flamego „Bartka”, Władysław Sanetra, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Żywcu, nauczyciele i absolwenci I LO, a także media Radio Eska Beskidy i WGmedia. Spotkanie uświetnili występem artystycznym: Tomasz Zdrach, bas, baryton oraz akompaniująca mu Lucyna Grońska-Dobosz. Wraz z publicznością wykonali m.in. utwory: „Warszawianka”, „Pierwsza brygada”, „Żeby Polska była Polską”, „Jedzie na Kasztance” czy ”Rozkwitały pąki białych róż”. Prawdziwymi perełkami były wydobyte przez Władysława Motykę żołnierska kolęda „Wśród nocnej ciszy pod Lwowem” oraz marsz strzelców żywieckich "Moskol na nos bije". Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W spotkaniu wzięło udział około 40 osób. Tym samym rozpoczął się cykl spotkań promujących najnowsze wydawnictwo BTO. Serdecznie zapraszamy do nabycia tej wyjątkowej książki. Jest znakomita pod względem merytorycznym i edytorskim, prawdziwa perełka na zwieńczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Niech służy kształtowaniu postaw patriotycznych w dzisiejszych czasach, by hasła Bóg, Honor, Ojczyzna rzeczywiście stanowiły podstawę wychowania Polek i Polaków XXI wieku.

Zapraszamy przy okazji na następne spotkania promujące książkę „Wiara i Wierność, a tymczasem życzymy owocnego czasu Adwentu!

Autor: Piotr Motyka, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2018.

 

01.JPG 02.JPG 03.JPG

04.JPG 05.JPG 06.JPG

07.JPG 08.JPG 09.JPG

10.JPG 11.JPG 12.JPG

13.JPG 14.JPG 15.JPG

16.JPG 17.JPG 18.JPG

19.JPG 20.JPG 21.JPG

22.JPG 23.JPG 24.JPG

25.JPG 26.JPG 27.JPG

28.JPG 29.JPG 30.JPG

31.JPG 32.JPG 33.JPG

34.JPG 35.JPG 36.JPG

37.JPG

Autorzy zdjęć: Piotr Motyka, Anna Motyka, Marcin Sarecki, Uczestnicy Spotkania, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2018.