Drukuj
Kategoria: Aktualności

00.JPG

Przedstawiciele Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, prezes Tadeusz Fiedor, członek zarządu Piotr Motyka, Piotr Zeman, Wiesław Maślanka, Eugeniusz oraz Agata Zawada wzięli udział w obchodach stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbyły się w stołecznej Warszawie.

O godzinie 11.30 poczet sztandarowy Górali uczestniczył w poprzedzonej koncertem chóru "Polonia", uroczystej Mszy Świętej w intencji Polski, w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Msza Święta rozpoczęła się odśpiewaniam "Bogurodzicy". O godzinie 12 w świątyni zaśpiewano hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego", a następnie wybrzmiało uroczyste "Te Deum Laudamus", "Ciebie Boga wysławiamy", a na zakończenie "Boże coś Polskę". W Homilii ks. Paweł Powierza nawiązał do dzieła Świętego Augustyna "Państwo Boże", który wyróżniał dwa państwa: niebieskie oraz ziemskie. Następnie przeszedł przez dzieje Rzeczypospolitej, wspominając kazania sejmowe Sługi Bożego Piotra Skargi, w których przestrzegał przed przywarami narodowymi, między innymi przed egoizmem, prywatą, wysługiwaniem się obcym mocarstwom, zamiast postawy służenia Polsce, co w konsekwencji doprowadziło do rozbiorów Polski. Usłyszeliśmy również słowa o przetrwanym czasie zaborów oraz o odrodzeniu się Polski, dzięki Bogu oraz wysiłkom przywódców i całego ludu w RP 1918. Podkreślono, że teraz także potrzeba modlitwy i pracy dla Rzeczypospolitej Polski. Po Mszy Świętej poczet sztandarowy górali wraz z przedstawicielami Krucjaty Różańcowej procesyjnie wyruszył z Kościoła. Przed Mszą Świętą nasi przedstawiciele spotkali delegacje: partii Prawo i Sprawiedliwość z Jarosławem Kaczyńskim oraz rządową z premierem Mateuszem Morawieckim, które złożyły kwiaty pod pomnikiem, lidera ruchu chłopskiego, Wincentego Witosa.

Od godziny 14 wokół Ronda Dmowskiego zaczął formować się wspólny marsz organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz stronę rządową, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który o godzinie 15 przemówił do zgromadzonych uczestników. Mówił między innymi: "Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie – pokolenia Polaków – po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, byśmy mogli się pod nimi gromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego. To jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona. Nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona." Podczas Biało – Czerwonego Marszu z okazji Odzyskania Niepodległości "Dla Ciebie Polsko", powiewało mnóstwo biało – czerwonych flag, obecne były również flagi innych państw, między innymi, Węgier, Rumunii, Słowacji, Ukrainy czy Stanów Zjedoczonych. Niesiono również flagi z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacja wraz z uczestnikami pochodu dotarła na błonia przy Stadionie Narodowym. Przemawiali między innymi: Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, historyk Leszek Żebrowski, Tomasz Dorosz, Kierownik Główny Obozu Narodowo – Radykalnego, Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, przedstawiciel Ruchu Narodwego poseł Robert Winnicki czy ks.Stanisław Małkowski. Według szacunkowych danych w marszu wzięło udział ponad 250 000 tysięcy osób.

Po godzinie 19 niebo nad Warszawą rozświetlił pokaz sztucznych ogni, a następnie na Dziedzińcu Uniwerystetu Warszawskiego w ramach "Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" rozpoczął się występ Golec uOrkiestry wraz z Fundacją Braci Golec, pod tytułem "Dźwięki Niepodległości". Zaśpiewane zostały największe przeboje zespołu, w tym skomponowany na uroczystości stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę utwór "Lawina", opowiadający historię Żołnierzy Wyklętych, hymn wielu polskich szkół "Leć muzyczko", dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, czy "Wyseł" wykonywany w oryginale przez śp. Krzysztofa Puszyńskiego. Około godziny 21, przy akompaniamencie piosenki "Do Milówki wróć", Górale ze Związku Podhalan rozpoczęli rozwijanie stumetrowej flagi, dostarczonej do Warszawy, dzięki Stowarzyszeniu Aktwnych Polaków z Bielska – Białej. W momencie, gdy flaga została rozwinięta ponad głowami uczestniczących w wydarzeniu warszawiaków oraz ludzi z całej Polski i świata, nastąpiło zwieńczenie, czyli uroczyste odśpiewanie "Hymnu Polski po Góralsku" przez Golec uOrkiestrę, Fundację Braci Golec oraz zgromadzonych ludzi. Następnie był czas na integrację a z okazji przypadającego na 11 listopada dnia Świętego Marcina z Tours można było zasmakować w rogalach świętomarcińskich. Dzięki wstawiennictwu Św. Marcina, Świętych Patronów Polski, Matki Bożej, Królowej Polski, Pan Jezus szczególnie nam Błogosławi!

Z całą pewnością wspomnienia tych uroczystych chwil pozostaną w nas, w uczestnikach oraz tych, którzy mogli je zobaczyć za pośrednictwem mediów. Polska jest Niepodległa, choć jak przypominał nam Św. Jan Paweł II: "Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego". Należy miłować Polskę, żeby mogła rozwijać się. Dzień stulecia odzyskania Niepodległości zdarza się tylko raz i rzeczywiście to dla nas wszystkich wyjątkowy moment, cieszymy się, że mogliśmy dożyć tego dnia, jesteśmy wdzięczni za Niepodległość Panie! Boże Błogosław Polskę i Polaków!

Autor: Piotr Motyka, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka RP 2018.

01.JPG 02.JPG 03.JPG

04.JPG 05.JPG 06.JPG

07.JPG 08.JPG 09.JPG

10.JPG 11.JPG 12.JPG

13.JPG 14.JPG 15.JPG

16.JPG 17.JPG 18.JPG

19.JPG 20.JPG 21.JPG

22.JPG 23.JPG 24.JPG

25.JPG 26.JPG 27.JPG

28.JPG 29.JPG 30.JPG

31.JPG 32.JPG 33.JPG

34.JPG 35.JPG

Autorzy zdjęć: Piotr Motyka, Uczestnicy wydarzenia, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka RP 2018.