W dniach 15-16 marca 2016 roku uczestniczyliśmy w Wielkim Wyjeździe na Wegry organizowanym przez Kluby Gazety Polskiej. 15 marca świętowaliśmy wspólnie Święto Narodowe Węgier. Pod Muzeum Narodowym Polacy zostali przywitani przez Węgrów. Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy wspaniały program artystyczny, a następnie zapierającą dech w piersiach przemowę wygłosił premier Węgier Viktor Orbán.

Premier Orbán mówił m.in.: "Węgierskie serca radują się również tym, że jak w decydujących bitwach powstania węgierskiego, obecnie też jest z nami legion polski. Witam rozentuzjazmowanych potomków generała Bema. Witamy przedstawiciel wielkiego narodu polskiego. Jak zawsze podczas wspólnej tysiącletniej historii, tak teraz też jesteśmy z wami w walce, którą prowadzicie za wolność i niepodległość waszej ojczyzny! Razem z wami zawiadamiamy Brukselę: więcej szacunku dla Polaków, więcej szacunku dla Polski! Bóg was tu przyprowadził!" Następnie dodał także: "Europa nie jest wolna, wolność zaczyna się poprzez wypowiedzenie prawdy. Dziś w Europie zakazane jest mówienie prawdy. Kaganiec jest kagańcem, nawet z jedwabiu. Jest zakazane mówienie, że dziś nie przybywają uchodźcy, lecz Europie zagraża wędrówka ludów. Jest zakazane mówienie, że dziesięciomilionowe tłumy czekają w gotowości, żeby ruszyć w naszym kierunku. Jest zakazane mówienie o tym, że migracja przynosi przestępstwa i terror do naszych krajów. Europa to chrześcijaństwo, wspólne życie wolnych i niezależnych narodów, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, wyścig fair, solidarność, honor, pokora, sprawiedliwość i miłosierdzie. To niebezpieczeństwo nie atakuje nas nagle, jak wojny i katastrofy. Wędrówka ludów to cicha woda, która wytrwale rwie brzegi".

Następnie udaliśmy się wspólnie ulicami Budapesztu przez Most Elżbiety na Zamek Królewski, a o godzinie 15 spotkaliśmy się z Polonią Węgierską pod pomnikiem Józefa Bema, gdzie również zaprezentowano wspaniały program artystyczny oraz wysłuchaliśmy wystąpień, przedstawicieli Polski i Węgier.

Redektor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz mówił: "Musimy pamiętać, że jest to święto wolności Węgrów i Polaków. W 1848 r. gen. Bem i tysiące polskich żołnierzy wierzyli, że jeśli pokonają Austrię, to z pomocą Budapesztu uda się odbudować wolną Polskę. Skutki polityczne powstania 1848 r. były potężne i doprowadziły do ustanowienia autonomii węgierskiej. Można jednak powiedzieć, że to powstanie zaczęło proces, który kilkadziesiąt lat później doprowadził do tego, że nasze kraje stały się wolne. Dzisiaj, gdy mówimy o Międzymorzu, musimy pamiętać, że są to trzy morza: Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne. Nasze narody szukają porozumienia i chcą być wolne. To nasz wielki kapitał. Wyciągnijmy wnioski z przeszłości. Kiedy byliśmy razem, byliśmy wolni i bogaci. Kiedy się kłóciliśmy, w miejsce republik przychodziły imperializmy. Dzisiaj wybraliśmy, że chcemy być razem."  

16 marca wzięliśmy udział w Mszy Świętej w Kościele Polskim w Budapeszcie, następnie mieliśmy chwilę dla siebie w Budapeszcie. To było prawdziwe święto dla Węgrów i dla Polaków. To był wspaniały wyjazd, za który serdecznie dziękujemy organizatorom, a przede wszystkim Panu Bogu!

 

Źródło (fragmenty przemówień): Gazeta Polska Codziennie

Autor: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka)

Autor zdjęć: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka)