Drukuj
Kategoria: Igen! Blog Polsko - Węgierski

00.jpg

Największy importer węgierskich win na południu Polski, firma Magyar Borhaz zawita na Dni Węgierskiej Górki (pow. żywiecki), które odbędą się na Bulwarach nad Sołą, w dniach 6 - 7 sierpnia.

Oto, jak firma zachęca do swoich produktów: „ Węgry to szczególnie wyjątkowe miejsce produkcji win z wielu powodów. Związane Jest to z topografią państwa, jego historią, wysokim zróżnicowaniem klimatu oraz rodzajami gleb. Węgierskie wzgórza bogate w gleby wulkaniczne i wapienne, są podstawa dla dobrego winiarstwa. Dodatkowo kraj ten znajduje się między 46 a 49 równoleżnikiem, który w rzeczywistości ma ten sam zakres szerokości geograficznej, co wiele regionów winiarskich we Francji od Północnego Rodanu do Szampanii. Węgry słyną z wysoko rozwiniętej produkcji win. Wytwarzane są tutaj wina białe, czerwone oraz różowe. Kraj podzielony jest na 22 rejony winiarskie, a każdy z nich charakteryzuje się nawet 1000 letnią tradycją winiarską. Podobno tutejsi sommelierzy potrafią ocenić zawartość alkoholu w winie na podstawie prędkości, z jaką trunek spływa po ściankach kieliszka”.

 Wśród win oferowanych przez Magyar Borhaz możemy wyróżnić czerwone, które opisują w następujący sposób: „Produkuje się je z ciemnych szczepów winogron. Kolor wina zależy od sposoby miażdżenia skórek winogron czerwonych, fioletowych bądź czarnych. Ze względu na drobne niuanse w kolorze takich win, wyróżniamy purpurowe, rubinowe, wiśniowe, czarno-czerwone i ceglaste”.

 Przedstawione są także wina białe: „Istotną różnicą między białym i czerwonym winem, prócz koloru winogron użytych do jego wytworzenia, jest sposób fermentacji. Przy winach koloru białego fermentacja odbywa się bez udziału skórek oraz pestek owoców. Ponadto biały kolor trunku zależny jest od czasu, przez jaki skórki winogron przebywają w kadziach z winem”.

Opisane są i wina różowe: „Produkcja win różowych jest zbliżona do produkcji win czerwonych, jednak po maceracji owoców, ich fermentacja trwa do najwyżej kilkunastu godzin. Powoduje to, że do trunku przedostaje się jedynie niewielka ilość barwnika”.

Wszyscy miłośnicy win, na pewno znajdą coś dla siebie, a informacji na miejscu spotkania udzieli miła obsługa firmy. Pozostałe wiadomości o Magyar Borhaz i produktach, dla osób pełnoletnich, dostępne są pod adresem internetowym: https://borhaz.pl , pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , na Facebook’u: facebook.com/winiarniaborhaz lub pod numerem telefonu: 48 728 834 74. Warto dodać, że w Sosnowcu działa winiarnia Magyar Borhaz, przy ul. Rudna 14, 41-200 Sosnowiec, otwarta od poniedziałku do piątku od 8 do 18, zaś w soboty od 8 do 14. Sklep firmowy znajduje się także w Górkach Wielkich, a stoisko w Hotelu Zacisze w Ciścu, koło Węgierskiej Górki.

01_01.jpg 01_02.jpg 01_03.jpg

01_04.jpg 01_05.jpg 01_06.jpg

01_07.jpg 01_08.jpg 01_09.jpg

01_10.jpg 01_11.jpg 01_12.jpg

01_13.jpg 01_14.jpg 01_15.jpg

01_16.jpg 01_17.jpg 01_18.jpg

01_19.jpg 01_20.jpg

Autor: Piotr Motyka, BTO, RP 2022.

Źródło: Igen! Blog Polsko - Węgierski / Magyar Borhaz, BTO, RP 2022.