MILÓWKA MŁODYCH: ROK DZIAŁALNOŚCI ZA NAMI

5 czerwca RP 2017 odbyło się pierwsze spotkanie Forum "Milówka Młodych". Na inauguracyjnym spotkaniu Młodzi Milówczanie przeprowadzili analizę mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń dla Gminy Milówka. Ta analiza pozwoliła realnie przedstawić w jakim położeniu znajduje się miejscowość, co należy zrobić oraz w jakim kierunku powinna zmierzać Milówka. Na następnych spotkaniach poruszane były tematy turystyki, głównie tworzenia oraz rozwoju szlaków turystycznych jako podstawy dla rozwoju potencjału przyciągającego turystów. Zastanawiano się również nad różnorodnymi działaniami, które mogą być organizowane przez młodych ludzi, a służyć wszystkim mieszkańcom Gminy Milówka. W grudniu przedstawiono projekt renowacji elewacji kina "Tęcza" w Milówce autorstwa mgr architekt Aleksandry Jarco, co sprawiło, że tematem ponownie zainteresował się Urząd Gminy Milówka informując, że prowadzone są działania mające na celu pozyskanie środków na restaurację kina. Temat oraz projekt kina przedstawiony przez "Milówkę Młodych" spotkał się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców oraz mediów. W styczniu odbyło się spotkanie opłatkowe. W kwietniu i maju inicjator Forum, Piotr Motyka odbył staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli w biurze Posła do PE Marszałka Marka Jurka. Staż stworzył możliwość nawiązania szeregu międzynarodowych kontaktów w gronie przedstawicieli politycznych młodzieżówek oraz młodych przedstawicieli polityki, biznesu i mediów z całej Europy, co tworzy również perspektywę współpracy zagranicznej dla "Milówki Młodych".

"Podczas pobytu w Brukseli, gdy zwiedzaliśmy muzeum dawnych automobilów przydarzyła się zabawna historia. Gdy staliśmy w kolejce po bilet kasjerzy, pan i pani rozmawiali z turystami, jak się okazało z Ameryki. Padają pytania od kasjerów: skąd państwo są? Odpowiedź turystów: z USA. Kasjerzy wpadają w zachwyt. Idą dalej pytając, a dokładnie? Z Kalifornii. Odpowiedź: wow! A jakie miasto dociekają kasjerzy? San Francisco. Odpowiedź kasjerów: cudownie! Turyści pytają: czy byli tam państwo kiedyś? Kasjerzy odpowiadają: Nie byliśmy, ale chcielibyśmy się tam wybrać! Po chwili za amerykańskimi turystami podchodzimy do kasy, by nabyć bilety. Kasjerzy, być może jak mają w zwyczaju, pytają się nas skąd jesteśmy? Odpowiadamy, że z Polski. Zalega cisza. Po czym mówię do kasjera: "Jestem z miejscowości, która nazywa się Milówka. O tej to miejscowości pewien znany w całym naszym kraju zespół śpiewa, tu na razie jest ściernisco, ale będzie San Francisco! Na co kasjer wybucha szczerym śmiechem i z radością wpuszcza nas do środka. I oto chodzi trzeba zawsze i wszędzie rozsławiać Milówkę! " - przytacza zabawną anegdotę Piotr Motyka.

Co udało się "Milówce Młodych" zrobić w minionym roku? Przede wszystkim urodziliśmy się, rozwijamy się i dziś mamy roczek. Przygotowujemy sie już jednak, żeby wkrótce narobić konkretnego rabanu. Na najbliższy czas mamy zaplanowane szczególne zadania, o których będziemy na biężaco informować, więc zachęcamy do zainteresowania się tematem. Pierwsza okrągła rocznica sprzyja również zadaniu pytania, jaka ma być "Milówka Młodych"? Otóż będzie taka, jaką stworzą ją ludzie, którzy zaangażują się w działalność, z własnymi pomysłami, możliwościami. "Milówka Młodych" to organizacja, która ma tylko jeden cel, to jest jak najlepszy rozwój Gminy Milówka, dlatego zachęca do współpracy tych, którym również na tym zależy i nie jest im obojętne, w jakim miejscu żyją. W działaniu organizacji włączają się osoby, które są w stanie poświęcić wolny czas, po szkole, czy po pracy, by nie dla zysku zrobić coś dla otoczenia, dla miejscowości, w której mieszkają i którą kochają. Warto w tym miejscu zachęcić, tych którzy prowadzą działalność dla zysku, by objęli mecenatem działania prowadzone przez organizację. "Milówka Młodych" zrzesza młodych ludzi, w pełnym poszanowaniu dla osób starszych, by przez współpracę międzypokoleniową, podtrzymywać a przede wszystkim rozwijać to wyjątkowe dziedzictwo, jakim jest dla nas wszystkich Gmina Milówka. Wdzięczni Bogu za pierwszy rok działalności ruszamy dalej i pozdrawiamy, w Imię Boże!

P.S. Na zdjęciu tort czekoladowo – śmietankowo – truskawkowy (polskie truskawki) oraz confetti! (Autor: AW)

Autor: Piotr Motyka, Milówka Młodych, Milówka RP 2018.