30 czerwca RP 2017 Górale ze Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich – prezes Tadeusz Fiedor, Marian Zemczak, Władysław Motyka i Piotr Motyka na zaproszenie ks. György Snella, Biskupa Diecezji Ostrzyhomsko – Budapeszteńskiej, dr Haliny Csúcs Lászlóné, Rzecznika Narodowości Polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier oraz ks. Krzysztofa Grzelaka SChr, Proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech, wzięli udział w Uroczystości Koronacji kopii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Bazylice Świętego Stefana w Budapeszcie. Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym i z udziałem dra László Kövérá, Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier oraz Stanisława Karczewskiego, Marszałka Senatu RP.

O godz. 14, na placu przed Bazyliką, rozpoczęło się spotkanie młodzieży z Polski i Wegier. Oprawę ze strony polskiej zapewniły m.in. młodzieżowe zespoły regionalne - „Sokołowianie“ z Podlasia oraz „Regle“ z Poronina. O godz. 15 odprawiona została uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem metropolity Ostrzyhomia – Budapesztu, Prymasa Węgier, ks. kardynała Pétera Erdő. Następnie odbyło się przyjęcie w podziemiach Bazyliki oraz odbywał się ciąg dalszy spotkania młodzieży z Polski i Węgier. W czasie spotkania po uroczystości Koronacji góralskie kapelusze otrzymali Prymas Węgier ks. kardynał Péter Erdő, Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski i Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, natomiast góralską chustę Wioletta Więcławik, Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu. W uroczystości wzięli udział także m.in. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech, Jerzy Snopek, ks. Maciej Józefowicz oraz przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan, Piotr Gąsienica oraz Kazimierz Bielak. Serdeczne podziękowania wraz z góralskim podarunkiem złożyliśmy na ręce głównej organizatorki Rzecznika Narodowości Polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Haliny Csúcs Lászlóné.

W czasie tego wyjazdu mogliśmy zaprezentować naszą góralszczyznę w cudownym, jak zwykle Budapeszcie. Miłym akcentem było odwiedzenie Instytutu Polskiego i spotkanie z obecnymi tam Polakami i Węgrami, a także spotkanie na Placu Bohaterów z grupą z Indonezji, która rozpoznała naszą polską kulturę, z radością wyrażając się o Polsce i skandując „Poland!“. Nauczyliśmy Indonezyjczyków, mówić "dziękuję" po polsku, a oni nauczyli nas mówić "terimah kasih" po indonezyjsku. Związek Podhalan jest zdecydowanie organizacją o światowym zasięgu. To był wyjątkowy czas, wiekopomna uroczystość Koronacji Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Budapeszcie, pozostanie w nas i zapisze się złotymi zgłoskami w ponad tysiącletniej przyjaźni Polski i Węgier!

Maryjo Królowo Polski, módl się za nami! Magyarok Nagyasszonya Imádkozzál éretünk! Amen!

Autor: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich), Milówka RP 2017.

Autor zdjęć: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich), Milówka RP 2017.