12 stycznia RP 2017 o godzinie 17.00 w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku – Białej odbyło się walne spotkanie promocyjne książki „Beskidy i Tatry Straż góralskiej watry” autorstwa Władysława Motyki.

Autora i zebranych przywitał Dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek. Władysław Motyka, który prezentował publikację wraz z ks. Władysławem Zązlem, opisał zawartość książki oraz jakie jej wydanie ma znaczenie dla regionu i całej góralszczyzny. Autor przedstawił siebie, ubranego w strój żywiecki jako "Beskidy", a ks. Zązla ubranego w strój podhalański jako „Tatry”. Rzeczywiście zarówno Władysław Motyka jak i ks. Władysław Zązel to prawdziwi strażnicy góralskiej watry. Ksiądz w wypowiedzi podkreślił, że za tę książkę należy się szczególne uznanie, w tym tytuł doktorski dla Autora.

Atmosfera była wesoła i świąteczna. Całość ubogaciła pięknym śpiewem kolęd i winszowaniem Grupa Śpiewacza Związku Podhalan pod kierownictwem Jana Pituły. W promocji wzięło udział ponad 60 osób, w tym prezes naszego stowarzyszenia Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Anna Motyka oraz prezes naszego Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, Stanisław Lizak. Dyrektorowi Kocurkowi i Książnicy Beskidzkiej dziękujemy za zawsze „miłą witackę góroli” w progach Biblioteki, serdeczne Bóg zapłać!

Autor: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Związek Podhalan) Milówka RP 2017.

Autor zdjęć: Piotr Motyka (Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Związek Podhalan) oraz Członkowie Związku Podhalan, Milówka RP 2017.